Javni poziv za inovativna rešenja za zaštitu, očuvanje i revitalizaciju vlažnih staništa

Konkurs je: OTVOREN
Rok za konkurisanje: N/A
Sredstva: 150.000 USD po projektu
Oblast: zelena tranzicija, lokalni razvoj
Konkurs je za: videti u opisu poziva

Uz podršku Švedske u okviru inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji”, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji objavljuje „Javni poziv za inovativne projekte za očuvanje vlažnih staništa u/pri zaštićenim područjima”.

Autori predloga koji ispune kriterijume poziva dobiće stručnu podršku za njihov dalji razvoj u izvodljive projekte, nakon čega će projekti najspremniji za implementaciju dobiti sufinansiranje u iznosu do 70% ukupne vrednosti projekta, odnosno do maksimalnog iznosa od 150.000 USD po projektu.

Prijave moraju biti ispunjene i podnete putem ovog LINKA, a kompletnu prateću dokumentaciju treba dostaviti elektronskom poštom na adresu zelena.agenda.rs@undp.org 

Više detalja o uslovima učešća u izazovu i načinu prijavljivanja dostupno u Uslovima i smernicama podnosiocima prijava.

KO MOŽE DA SE PRIJAVI?

Sledeća pravna lica mogu da budu nosioci prijave projekta:

  • Svi upravljači zaštićenih područja;
  • Javna preduzeća;
  • Pravna lica iz privatnog sektora;
  • Naučnoistraživačke institucije i organizacije; i
  • Jedinice lokalne samouprave.

Podnosilac prijave:

  • mora da bude registrovan u nadležnom službenom registru za obavljanje delatnosti koje predlaže u okviru svojih prijava.
  • mora da dostavi kopiju formalnog sporazuma sa upravljačem zaštićenog područja prilikom podnošenja konačnog predloga projekta (ukoliko nosilac prijave nije upravljač zaštićenog područja na kojem će se predložene aktivnosti sprovoditi).
  • mora biti registrovan u Agenciji za privredne registre.
  • ne sme biti u postupku likvidacije, stečajnom postupku ili pod privremenom zabranom obavljanja delatnosti.
  • kao nosilac prijave može predložiti maksimalno tri predloga projekta u okviru poziva.
  • može da realizuje projekat samostalno ili u partnerstvu.

Sve predložene mere moraju biti u skladu sa zakonima Republike Srbije.

Partnerstva

Organizacije civilnog društva mogu učestvovati u svojstvu partnera. Izuzetno, organizacija civilnog društva može biti nosilac projekta ukoliko je istovremeno i upravljač zaštićenog područja. U slučaju partnerstva, partnerske organizacije moraju biti registrovane u Srbiji. U slučaju partnerstva, prilikom podnošenja punog predloga projekta neophodno je priložiti popunjen Prilog 5 (podaci partnerskih institucija ili organizacija), kao i sporazum o saradnji, potpisan i overen od strane partnerskih strana u projektu, gde su jasno definisane aktivnosti i odgovornosti svakog partnera.

Zaštićena područja

Za sve projekte koji se sprovode u zaštićenim područjima, neophodno je da upravljač zaštićenog područja ima formalnu saglasnost nadležnog organa za desetogodišnji plan upravljanja i godišnji program za 2024. godinu.

Uslovi koji se odnose na predlog projekta

U okviru ovog poziva mogu se predložiti samo projekti koji se realizuju unutar ili u neposrednoj blizini zakonom zaštićenih područja na teritoriji Republike Srbije i čije projektne aktivnosti su isključivo vezane za zaštitu, očuvanje i/ili revitalizaciju vlažnih staništa.

Razmatraće se samo predlozi projekata čije projektne aktivnosti se mogu realizovati u periodu koji nije kraći od šest meseci niti duži od 18 meseci.

Prednost pri odabiru projekata za realizaciju će imati oni projekti čije aktivnosti imaju merljiv pozitivan uticaj na vlažna staništa kroz zaštitu specijskog i/ili ekosistemskog biodiverziteta, očuvanje usluga ekosistema vlažnih staništa, prilagođavanje na klimatske promene i ublažavanje negativnih posledica istih, stimulisanje tradicionalnih oblika korišćenja vlažnih staništa sa ciljem njihovog dugoročnog očuvanja.

Takođe, prednost će imati projekti:

  • u kojima se primenjuju inovativna rešenja zasnovana na prirodi, u skladu sa važećim zakonskim okvirom Republike Srbije;
  • u kojima se primenom inovativnih rešenja zasnovanih na prirodi doprinosi obnovi staništa i sprovođenju politika i propisa Evropske unije vezanih za oblasti zaštite prirode, zaštite voda i adaptacije na klimatske promene;
  • koji predstavljaju rešenja koja se mogu ponovo primeniti i/ili dalje nadograditi ili se mogu koristiti kao model u drugim zaštićenim područjima;
  • čije predložene aktivnosti i primena rešenja zasnovana na prirodi imaju jasno definisane krajnje korisnike i plan sprovođenja;
  • koji predlažu partnerstva koja doprinose dugoročnom očuvanju i zaštiti vlažnih staništa;
  • koji doprinose rešavanju društvenih izazova (rodna ravnopravnost, marginalizovane grupe, nezaposlenost) i u svom sklopu sadrže mere očuvanja vlažnih staništa i ciljeve održivog razvoja lokalnih zajednica u zaštićenom području i široj okolini.

Više detalja o uslovima učešća u izazovu i načinu prijavljivanja dostupno u Uslovima i smernicama podnosiocima prijava.

 

Javni poziv je objavljen uz finansijsku podršku Švedske u okviru inicijative „Zaštita i ulaganje u biodiverzitet i vode u cilju jačanja otpornosti na klimatske promene“, koja je deo projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji“. Ovaj projekat, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP, u saradnji sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

Podeli sa drugima