EU i EBRD pokreću program SME Go Green u Srbiji
Više od 9,5 miliona evra opredelila je Evropska unija malim i srednjim preduzećima (MSP) Srbije i to samo kroz Program za podršku konkurentnosti, čije je zatvaranje danas obeleženo u Evropskoj kući Beograd. Istovremeno, potpisan je i početak novog programa, koji će takođe podržavati mala i srednja preduzeća – program SME Go Green, koji će obezbediti oko 120 miliona evra kredita namenjenih investicijama u klimatski pametna rešenja. Za taj projekat Evropska unija izdvaja dodatnih 25 miliona evra bespovratnih sredstava za podsticanje ovih investicija.
Događaju su prisustvovali Nikola Bertolini, šef saradnje u Delegaciji Evropske unije u Srbiji, Mateo Kolanđeli, regionalni direktor EBRD za Zapadni Balkan, Aleksandra Vukosavljević, direktorka za finansijske institucije u EBRD-u za Zapadni Balkan i Istočnu Evropu, i Katarina Obradović Jovanović, pomoćnica ministra ekonomije, Sektor za razvoj malih i srednjih preduzeća i preduzetništva.
Nikola Bertolini je rekao da mu je zadovoljstvo što može da podeli uspeh još jednog projekta finansiranog od strane Evropske unije, koji je obezbedio 60 miliona evra za srpske kompanije. On je dodao i da je podrška koju EU pruža inovacijama, startapovima, nauci i istraživanju i razvoju, i da ona iznosi 90 miliona evra.
„Dok su MSP u velikoj meri zavisna od eksternog finansiranja, pristup finansijama ostaje hitan problem i ozbiljna prepreka za razvoj i rast. Kako se Srbija približava članstvu u EU, preduzeća se suočavaju sa sve većim pritiskom da se usklade sa relevantnim standardima, što će im omogućiti konkurentnost na evropskom i međunarodnom tržištu. Naš Program za podršku konkurentnosti MSP bio je odgovor na ove izazove i strukturiran je da promoviše usklađenost sa EU i međunarodnim standardima kroz unapređenje ponude posvećenog finansiranja i povećanje potražnje za takvim investicijama. Kroz ovaj jedinstveni program, obezbeđeno je finansiranje za 205 srpskih kompanija kroz 253 pod-projekta. Još važnije, zahvaljujući ovom projektu očuvano je skoro 10,400 radnih mesta“, rekao je Bertolini.
Naravno, važan deo konkurentnosti svake savremene kompanije danas je da postane što zelenija; zbog toga je EU obezbedila preko 600 miliona evra za podršku zaštiti životne sredine i klimatskim inicijativama, zaključio je Bertolini.
Kolanđeli je rekao da je vrlo važno da se Srbija uskladi sa zakonodavnim aktivnostima novog mehanizma ograničavanja emisija CO2, odnosno ugljen dioksida. To je, kako je naglasio vrlo važno za proces zelene tranzicije.
„To je vrlo važan fokus i za nas u EBRD-u. Smatram da je to od najvećeg značaja za mala i srednja preduzeća, a naša procena je da će veći deo tih preduzeća koje izvoze na evropsko tržište biti pod uticajem novih regulativa i svega onoga što će biti doneto i usvojeno iduće godine, a odnose se na ograničenje emisije ugljenika“, rekao je on, te dodao:
„Ono što ćemo mi pružiti je i iskustvo pored finansijske podrške. Pored toga, EBRD ne pruža samo finansijsku pomoć, već i stvara prilike da se tržište razvije u određenom pravcu, a to je pravac koji bi smo mi želeli da vidimo u budućnosti, a koji se tiče i odnosi na ubrzanje razvoja u smislu zelene tranzicije“, kazao je on.
Aleksandra Vukosavljević izjavila je da je kroz program podrške konkurentnosti malih i srednih preduzeća odobreno više od 50 miliona evra. Najveći deo tih sredstava otišao je za podršku MSP u ruralnim krajevima, više od 90 odsto, a preko 70 odsto su bile investicije u zelene tehnologije.
Ona je kazala da će novi SME Go Green program biti dostupan ne samo u Srbiji već i na čitavom Zapadnom Balkanu i u prvoj fazi je odobreno nekih 120 miliona evra podrške MSP, a očekuje se da će čitav program dostići ukupno 400 miliona evra.
„Za ovaj program je karakteristično da će MSP biti dostupna tehnička pomoć kako bi im se omogućilo da investiraju u najbolje moguće tehnologije kada su u pitanju zaštita na radu, kvalitet proizvoda i kada je u pitanju ozelenjavanje sredine. Tačnije 100 odsto tehnologije koje budemo finansirali u okviru ovog programa biće isključivo u zelene tehnologije“, rekla je Vukosavljević.
Katarina Obradović Jovanović rekla je da je pristup finansiranju MSP veoma važan za njihov razvoj i da je resorno ministarstvo u prethodnom periodu kroz programe podrške značajno podržalo njihov razvoj.
„Jako nam je važno da imamo i snažne partnere kao što je EBRD, ali i komercijalne banke, kako bi mogli da podržimo i one malo veće i srednja preduzeća, pogotovo u oblasti ozelenjavanja“, rekla je ona.
Obradović Jovanović je podsetila i da je projekat koji se danas zatvara takođe realizovan u saradnji sa Ministarstvom privrede i da očekuje da će novi projekat koji će biti usmeren u oblast ozelenjavanja omogućiti da firme dođu do povoljnih kredita za ulaganje u solarne panele, ali i za unapređenje njihove konkurentnosti kroz ulaganje u energetski efikasniju proizvodnu opremu.
Šta je SME Go Green?
Ovaj program pruža ključnu finansijsku i tehničku pomoć malim i srednjim preduzećima, omogućavajući im da investiraju u zelene tehnologije i održive prakse, čime povećavaju svoju konkurentnost i usklađuju poslovanje sa standardima Evropske unije, kao i međunarodnim standardima.
Kroz obezbeđivanje ciljano usmerenog finansiranja, investicionih podsticaja i prilagođene tehničke pomoći, program SME Go Green ima za cilj da poboljša pristup finansijama za MSP, kako bi se povećale investicije u zelenu ekonomiju, uključujući energetsku efikasnost, efikasno korišćenje resursa i obnovljive izvore energije. Ove investicije doprinose smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte i pružaju pozitivan primer na tržištu.
Finansiranje je obezbeđeno putem EU granta u okviru WBIF u iznosu od 25 miliona evra i EBRD zajma od 120 miliona evra. Program Go Green će obezbediti oko 120 miliona evra za dalji plasman finansiranja za oko 3,400 MSP, namenjenih investicijama u klimatski pametna rešenja.
Program za podršku konkurentnosti MSP (SME CSP)
Glavni cilj projekta bio je jačanje konkurentnosti lokalnih MSP na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom tržištu podsticanjem MSP da realizuju investicije u industrijske prostore, opremu, softver, unapređenje sistema upravljanja preduzećem i sveobuhvatno unapređenje u cilju poboljšanja poslovanja MSP-a u skladu sa EU direktivama u oblasti zaštite životne sredine, bezbednosti radnika i kvaliteta i bezbednosti proizvoda.
Ukupan iznos projekta dostiže skoro 60 miliona evra, od čega EBRD obezbeđuje 50 miliona evra u obliku zajmova, dok EU pruža 9,54 miliona evra bespovratnih sredstava.
Zajmovi se realizuju putem lokalnih partnerskih banaka: Banca Intesa Beograd, Intesa Leasing, UniCredit Leasing i Erste Bank Srbija.