Otvoren poziv za prijave za šesto izdanje EU Nagrade za integraciju Roma na Zapadnom Balkanu i u Turskoj za 2025. godinu

Konkurs je: OTVOREN
Rok za konkurisanje: 28.02.2025.
Sredstva: N/A
Oblast: civilno društvo
Konkurs je za: videti u detaljnom opisu poziva

Poziv za prijave za šesto izdanje EU Nagrade za integraciju Roma[1] na Zapadnom Balkanu i u Turskoj je otvoren. Ovo izdanje posvećeno je pozitivnim dostignućima u inkluziji Roma u oblasti obrazovanja.

Integracija Roma je ključni prioritet u procesu proširenja EU, a Evropska komisija posvećena je pružanju podrške i priznavanju rada koji na ovom polju obavljaju Romi i ostali akteri (npr. javne institucije, privatne kompanije i organizacije civilnog društva). EU nagrada za integraciju Roma na Zapadnom Balkanu i u Turskoj ima za cilj jačanje političke posvećenosti i podrške integraciji Roma na Zapadnom Balkanu i u Turskoj. Takođe, prepoznaje i nagrađuje inicijative koje su značajno unapredile živote Roma i koje bi mogle poslužiti kao primer dobre prakse.

Prvo izdanje nagrade prepoznalo je važnu ulogu organizacija koje rade na integraciji Roma. Drugo izdanje promovisalo je inkluziju, integraciju i osnaživanje romske omladine. Treće izdanje bilo je posvećeno „Nepoznatim herojima, Romkinjama koje su svojim radom i posvećenošću unapredile društvenu integraciju Roma ili donele pozitivne promene svojim zajednicama. Četvrto izdanje posvećeno je izuzetnim pojedincima koji promovišu jednakost kroz zapošljavanje, dok je peto izdanje promovisalo inkluziju Roma u Zelenu i Digitalnu tranziciju.

Nagradu finansira Evropska unija, a sprovodi je organizacija Roma Active iz Albanije.

Rok za prijavu: 28. februar

Fokus nagrade za 2025. biće pozitivna dostignuća za inkluziju Roma u sektoru obrazovanja (predškolski, osnovni i srednji nivoi). Indikativno će biti dodeljene dve nagrade po korisniku IPA, koje će promovisati ukupno 14 vrednih iskustava. Neprofitni pobednici civilnog društva dobiće novčanu nagradu; dok će javna lica i privatna preduzeća dobiti nenovčanu nagradu i sertifikat o priznanju od strane Evropske komisije. Svi nagrađeni će dobiti međunarodno priznanje kroz ceremoniju dodele nagrada i biće pozvani da prisustvuju studijskoj poseti u Briselu, da se sastanu sa ključnim akterima aktivnim u sektoru obrazovanja i drugim srodnim oblastima koje predstavljaju mogućnosti za podršku inkluziji Roma.

Poziv je otvoren za javne institucije, privatne kompanije i preduzeća, kao i za pojedince (uključujući, ali ne ograničavajući se na nastavnike i mentore) i organizacije civilnog društva – romske i neromske.  Sve navedene kategorije moraju biti osnovane i imati boravište u zemljama Zapadnog Balkana i Turske.  Nagrada će biti otvorena za prijave i nominacije trećih strana.

Pojedinci i dobitnici nagrada iz civilnog društva mogu takođe dobiti finansijsku podršku za nastavak svojih inicijativa u oblasti obrazovanja za inkluziju Roma. Ovi dobitnici nagrada koji ispunjavaju uslove za finansijsku podršku dobiće novčanu nagradu od 8000 evra za prvu nagradu i 5000 evra za drugu nagradu. Svi nagrađeni će takođe imati organizovanu studijsku posetu Briselu.

  • Detaljne informacije o pravilima učešća nalaze se na linku OVDE.
  • Aplikacionu formu možete pronaći na linku OVDE.
  • Nominacionu formu možete pronaći na linku OVDE.
  • „Declaration of Honor“ formular možete pronaći na linku OVDE.

[1] U skladu sa terminologijom evropskih institucija, termin „Romi“ ovde se koristi kao krovni pojam koji obuhvata različite grupe (npr. Rome, Sinte, Kale, Egipćane, Aškalije, Bojaše, Jeniše, Abdale i druge).

Podeli sa drugima