Vodovod „Zlatibor” iz Čajetine u poseti vodovodima i postrojenjima za preradu otpadnih voda u Lilu i Lansu
Javno preduzeće „Vodovod Zlatibor” iz Čajetine, pre svega, bavi se vodosnadevanjem stanovništva Opštine Čajetina. Zahvaljujući građevinskoj operativi koju poseduje naše preduzeće samostalno se bavimo izgradnjom nove vodovodne i kanalizacione mreže i zimskim održavanjem puteva.
Problemi sa kojima se susreću vodoprivredna preduzeća u Srbiji su raznolika, a poslovanje „Vodovoda Zlatibor” odlikuje specifičnosti funkcionisanja vodoprivrednog preduzeća u turističkim mestima. Naime, oscilacije u potrošnji vode tokom vikenda ili turističke sezone povećavaju se i do četiri do pet puta u odnosu na uobičajenu dnevnu potrošnju. Ovi pikovi u potrošnji vode su još više izraženi za novogodišnje i prvomajske praznike, kada se broj korisnika vodosistema Ribnica poveća sa uobičajenih 10.000 korisnika na oko 60.000 korisnika. Ovo stavlja naš vodovodni sistem na velike testove i zahteva izuzetne napore u snabdevanju i održavanju, kako bi turisti i posetioci uživali u boravku na našoj planini. Ukoliko bi došlo do dužeg prekida u snabdevanju vodom to bi se automatski odrazilo na privredu opštine i značajano bi bio ugrožen imidž Zlatibora što može imati dugoročne konsekvence na dalji razvoj šire regije. Zbog svega nabrojanog izuzetno nam je važno da unapređujemo sistem vodosnabdevanja i rada našeg preduzeća, a to se postiže pre svega kroz razmenu iskustava i znanja sa drugim kolegama, a naročito sa kroz saradnju sa parnerima i razvijenih zemalja kao što je Francuska ili druge države Evropske unije.
Želeći da prikažemo naša dosignuća iz oblasti održivog upravljanja vodama i unapredimo naša znanja tokom 2023. godine javili smo se na konkurs „Ekoopština” koji raspisuje Ambasada Francuske u Srbiji. Imali smo izuzetnu čast da smo kao pobednici konkursa, zajedno sa vodovodom Grada Novog Sada, priključimo ovom projektu.
Tokom studijske posete vodovodima i postrojenjima za preradu otpadnih voda u Lilu i Lansu upoznati smo sa načinom rada i funkcionisanja sistema ViK u ovoj severnoj regiji Francuske. Razlike u vodosnabdevanju i upravljanju kanalizacijom su veoma velike zbog konfiguracije terena, ali su sami sistemi rada i organizacije pratećih poslova vema napredni i primenjivi su i kod nas.
Znanja i iskustva koja smo stekli kroz ovaj projekt možemo sumirati u sledećim stavkama:
- Praktični primer javno privatnog partnerstva u vodosnabdevanju i preradi otpadne vode,
- Primena tarifnog sistema obračuna cene pijaće i prerade otpadne vode,
- Inovativni pristup sistemu održananja ViK mreže,
- Praktični pristupi održivog upravaljenje vodnim resursima.
Najveću pažnju kod nas je izazvao tarifni obračun usluga snabdevanja i prerade vode. Na osnovama ovoga modela smo započeli razvoj sopstvenog sistema naplate koji je prilagođen našim uslovima poslovanja.
Nadamo se da ćemo i u budućnosti nastaviti saradnju sa Ambasadom Francuske na realizaciji sličnih projekata koji izuzetno znače za dalje unapređenje i razvoja našeg preduzeća i lokalne zajednice.
Fotografije: JP „Vodovod Zlatibor“ Čajetina
Izvor: EKOLIST, broj 102