Dobitnica godišnje nagrade Heroji nasleđa proglašena je na svečanoj ceremoniji u okviru Evropske nedelje mogućnosti. Ove godine nagradu je osvojila Svetlana Spajić, koja se bavi očuvanjem i promocijom srpske tradicionalne muzike.

Nagrada Heroji nasleđa osnovana je kako bi se prepoznali i slavili individualni napori građana u očuvanju kulturnog nasleđa. Inicijativu je pokrenula Delegacija Evropske unije u Srbiji, u partnerstvu sa organizacijom Evropa Nostra Srbija, pa je tako prigodno dobitnicu nagrade proglasio ambasador EU u Srbiji, Emanuele Žiofre, u društvu Slavice Vujović, predsednice Evropa Nostra Srbija.

 

Svaki od nominovanih ove godine je pravi čuvar nasleđa u svojim oblastima, poručio je ambasador Žiofre – bilo da se radi o arhitekturi, muzici, tradicionalnim zanatima ili očuvanju zaboravljenih običaja i tradicije.

“Zbog toga sa zadovoljstvom čestitam gospođi Svetlani Spajić, tradicionalnoj pevačici, izvođačici, zagovornici nematerijalne baštine, pedagogu i kulturnoj aktivistkinji, proglašenje heroine baštine 2024. godine. Svetlana Spajić je pokazala izuzetnu posvećenost i dugogodišnju posvećenost istraživanju, dokumentovanju, interpretaciji, očuvanju i promociji srpske tradicionalne muzike. Njen rad u obrazovanju, zagovaranju i razvoju politike učinio ju je vodećom figurom u zaštiti nematerijalnog nasleđa.

Svetlana svakodnevno radi na očuvanju kulturnog nasleđa i inspiriše druge na akciju. Svojom dugogodišnjom posvećenošću motivisala je mnoge mlade ljude da se bave tradicionalnim pevanjem i pomognu u očuvanju svog nasleđa.”, rekao je ambasador.

On je najavio da će se zvanično uručenje nagrade održati u decembru, a tom prilikom se i zahvalio važnom partner – Evropa Nostri.

Slavica Vujović, predsednica Evropa Nostra Srbija, rekla je da joj je bila izuzetna čast bila da bude deo žirija, koji je izglasao Svetlanu Spajić, kao ovogodišnju Heroinu nasleđa.

“Sasvim sigurno je bio ključni argument da je Svetlana najbolji kandidat to što je dala doprinos u svim oblastima koje zahteva ova nagrada. Od očuvanja, i to očuvanja potpuno autentičnih elemenata nasleđa – etnomuzikologije, ona je zaštitarka, ona je interpretatorka, radi na popularizaciji… Kroz glas Svetlane Spajić čujemo naše pretke”, zaključila je Vujović.

O dobitnici:

Svetlana Spajić, rodom iz Loznice, prepoznata je po svom dugogodišnjem radu na očuvanju srpskog i balkanskog vokalnog nasleđa. Njeno delovanje ne samo da oživljava drevne muzičke tradicije, već ih uspešno povezuje sa savremenim muzičkim tokovima i predstavlja ih široj evropskoj i svetskoj publici. Kroz svoju karijeru, Svetlana je sarađivala sa međunarodno priznatim umetnicima kao što su Marina Abramović, Robert Vilson i Boris Kovač, dodatno osnažujući most između srpske kulturne tradicije i globalne umetničke scene.

Fotografije Svetlane Spajić – Evropa Nostra Srbija

Podsetimo, prva heroina nasleđa, 2022. godine, bila je Stanka Čoban iz „Didine kuće“ u Baču, malog multikulturalnog grada u Vojvodini koji je velikim delom finansiran od EU, pretvoren u živahnu opštinu, upornim i predanim radom na očuvanju nematerijalnog i materijalnog kulturnog nasleđa.

Nagradu je protekle godine dobila dr Viktorija Aladžić – arhitekta, istraživač i aktivista u oblasti arhitektonskog nasleđa, istorijskih urbanih predela i konzervacije. Radi kao vanredni profesor i šef Katedre za urbanizam i arhitekturu na Građevinskom fakultetu u Subotici Univerziteta u Novom Sadu. Žiri je odao priznanje za njen doprinos očuvanju secesije u Subotici.

O nagradi:

Godišnja nagrada Heroija nasleđa organizuje se povodom manifestacije Dani evropske baštine, a koja se obeležava svakog septembra. Protekli Dani evropske baštine obeleženi su temom „Rute, mreže i veze“.

Rute, mreže i veze nas podsećaju na staze kojima su se kretali narodi Evrope, načine na koje smo komunicirali i povezivali se, gradeći mreže i veze kroz čitav evropski kulturni prostor. Na taj način, narodi i kultura, ali i dublje duhovne veze koje su oblikovale zajednički identitet evropskih naroda. Te veze su gradile Evropu kao kontinent zajedništva uprkos razlikama kroz koje su se širile ideje, inovacije, umetnost i duhovnost, trgovalo se, i drugo.

Evropska nedelja mogućnost, druga po redu, ove godine se održava od 23. do 27. septembra. Prva četiri dana bave se temama biznisa i inovacija, kulture, civilnog sektora, medija, obrazovanja, mladih i sporta, lokalnog razvoja, a aktivnosti se odvijaju u Evropskoj kući Beograd. Poslednjeg dana se paneli o lokalno razvoju, teritorijalnoj saradnji i zelenoj tranziciji, kao i svečane ceremonije i umrežavanja – obavljaju u Nišu, u hotelu „Tami“.

Detaljnu agendu i druge detalje Evropskoj nedelji mogućnosti možete pronaći na sledećoj stranici: https://eumogucnosti.rs/evropska-nedelja-mogucnosti/

Tokom ove manifestacije imaćete priliku da čujete sve o najvažnijim evropskim programima, projektima i fondovima koji su dostupni u Srbiji. Mogućnosti su brojne, a podrazumevaju javne pozive, grantove, zajmove, prilike za mlade, studentske razmene, takmičenja, unapređenje veština i besplatne obuke.

Ukoliko niste u mogućnosti da pratite program uživo, niti onlajn, sve sesije ćete moći da pronađete na YT kanalu EU u Srbiji, nakon 7. oktobra.