Srpsko kulturno nasleđe je sastavni deo zajedničkog nasleđa EU, a EU je posvećena njegovom očuvanju kao deo kolektivne budućnosti – glavna je poruka drugog dana Evropske nedelje mogućnosti, koji je posvećen temama iz domena kulture.
Dan bogat panelima i ispunjen razgovorima stručnjaka, koji će govoriti o mogućnostima koje Evropska unija nudi kulturnim radnicima, otvorio je ambasador Evropske unije u Srbiji – Emanuele Žiofre.
“Sa zadovoljstvom otvaram drugi dan EU nedelje mogućnosti, koji se fokusira na kulturu i turizam. Kultura i kulturno nasleđe leže u srcu Evropske unije. Oni povezuju naše narode i ujedinjuju nas u našoj različitosti, osnažujući građane da podržavaju osnovne vrednosti naše Unije: slobodu, demokratiju, jednakost, solidarnost, vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava. Ove vrednosti su od vitalnog značaja za negovanje zajedničkog osećanja pripadnosti evropskom projektu, projektu u kome Srbiju i njene ljude posmatramo kao sastavni deo”, rekao je ambasador Žiofre.
On je dodao i da zajedno sa EU, Srbija obezbeđuje veću zaštitu kulturnih aktera i nasleđa: srpska kulturna baština je bogat i neprocenjiv doprinos zajedničkom nasleđu Evrope koje povećava njeno bogatstvo i raznolikost.
“EU je posvećena očuvanju srpskog kulturnog nasleđa kao dela našeg zajedničkog evropskog identiteta. Kao deo porodice EU, kulturno blago Srbije uživaće najviši nivo zaštite i priznanja u Evropi”, rekao je ambasador.
Tom prilikom, istaknut je jedan projekat: „EU za kulturno nasleđe i turizam“. Cilj projekta nije bio samo da sačuva prošlost već i da stvori ekonomske i kulturne mogućnosti za budućnost. Ova inicijativa obuhvatila je osam opština u istočnoj Srbiji, donjem Podunavlju i Topolu u centralnoj Srbiji. Projekat je usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za ekonomski razvoj Istočne Srbije i Donjeg Podunavlja, a EU je za njegove aktivnosti izdvojila 22 miliona evra. Golubačka tvrđava, Fetislam, Feliks Romulijana, Rajačke pimnice i Kraljev podrum u Topoli – najveći su projekti finansirani ovim projektom.
“Topola i Pimnice su samo neke od važnih lokacija kulturnog nasleđa. Obeležavaju biografiju stasavanja svakog građanina Srbije, koji počinje da upoznaje svoju zemlju”, rekao je Stanko Blagojević, pomoćnik ministra kulture, te dodao da se zahvaljuje Evropskoj uniji na doprinosu za povećanje fondova, kojim se ovakvi lokaliteti obnavljaju i održavaju.
Blagojević je pomenuo važnost uvezivanja sektora kulture i turizma.
“Kada je u pitanju zaštita kulturnog nasleđa, uvek je neophodno sarađivati prvo sa resorom turizma, a doprinos EU u tom domenu je izvrsno prepoznat. Tradicija u kulturi pronalazi najbolji izraz. U tom domenu veoma sarađujemo – kao da smo već članica Evropske unije”, zaključio je pomoćnik ministra kulture.
Podrška Evropske unije kulturnom nasleđu i turizmu u Srbiji pruža i ekonomske mogućnosti i održivo očuvanje istorijskih mesta, od koristi lokalnim zajednicama. Kroz inicijative kao što su Kreativna Evropa i regionalna saradnja, EU će nastaviti da podržava srpske kulturne aktere, podstičući čvršće veze sa Evropom i promovišući kulturni rast.
Evropska nedelja mogućnost, druga po redu, ove godine se održava od 23. do 27. septembra. Prva četiri dana bave se temama biznisa i inovacija, kulture, civilnog sektora, medija, obrazovanja, mladih i sporta, lokalnog razvoja, a aktivnosti se odvijaju u Evropskoj kući Beograd. Poslednjeg dana se paneli o lokalno razvoju, teritorijalnoj saradnji i zelenoj tranziciji, kao i svečane ceremonije i umrežavanja – obavljaju u Nišu, u hotelu „Tami“.
Detaljnu agendu i druge detalje Evropskoj nedelji mogućnosti možete pronaći na sledećoj stranici: https://eumogucnosti.rs/evropska-nedelja-mogucnosti/
Tokom ove manifestacije imaćete priliku da čujete sve o najvažnijim evropskim programima, projektima i fondovima koji su dostupni u Srbiji. Mogućnosti su brojne, a podrazumevaju javne pozive, grantove, zajmove, prilike za mlade, studentske razmene, takmičenja, unapređenje veština i besplatne obuke.
Ukoliko niste u mogućnosti da pratite program uživo, niti onlajn, sve sesije ćete moći da pronađete na YT kanalu EU u Srbiji, nakon 7. oktobra.