Dana 9. aprila više od 500 učesnika imalo je priliku da se upozna sa podrškom koju Evropska unija pruža mikro, malim i srednjim preduzećima na Zapadnom Balkanu.
Drugo izdanje događaja Open4Business, koji je organizovao WBIF (Investicioni okvir za Zapadni Balkan), održano je 9. aprila 2025. godine u Beogradu. Više od 300 predstavnika malih i srednjih preduzeća, međunarodnih finansijskih institucija i Evropske komisije okupilo se uživo, dok je još 200 učesnika pratilo događaj onlajn i iskoristilo mogućnosti za virtuelno umrežavanje putem posebne platforme.
Nj. e. Emanuele Žiofre, ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, otvorio je događaj izjavom:
„Naš zajednički cilj je da podstičemo ekonomski rast i održivi razvoj. Podrška koju Evropska unija pruža ima za cilj da uskladi ekonomije regiona sa standardima EU do trenutka kada postanu punopravne članice. Plan rasta za Zapadni Balkan obuhvata podršku za ceo region. Reforme na koje su se sve vlade obavezale doprineće poboljšanju poslovnog ambijenta jačanjem konkurentnosti i vladavine prava.”
Adrijana Mesarović, vršilac dužnosti ministra privrede Republike Srbije, istakla je:
„Sektor malih i srednjih preduzeća je okosnica srpske privrede, sa više od 110.000 aktivnih subjekata koji zapošljavaju više od dve trećine radno sposobnog stanovništva. Evropska unija je ključni partner u razvoju ovog sektora. Preduzetnici na Zapadnom Balkanu pokazali su otpornost, snagu i kreativnost. Sada je trenutak da tu energiju podržimo kroz bolji pristup finansijama, digitalnu i zelenu transformaciju, kao i internacionalizaciju.”
Predsednik Privredne komore Srbije, Marko Čadež, izjavio je:
„Finansijska sredstva jesu važna, ali nisu sve. Za kompanije iz regiona još je važnije da steknu pun pristup jedinstvenom tržištu EU i pre formalnog članstva. Upravo ta ideja sadržana je u Planu rasta EU za Zapadni Balkan — da se izjednače uslovi poslovanja za firme iz regiona sa onima iz EU.” Podsetio je da je Komorski investicioni forum Zapadnog Balkana 6 (WB6 CIF) osnovan pre osam godina kako bi otvorio nove prilike za kompanije i ojačao dijalog sa institucijama EU. Najavio je da će komore regiona nastaviti da razvijaju nove alate i usluge kako bi pravovremeno informisale kompanije o dostupnim programima finansijske podrške.
Na prvoj panel diskusiji u okviru Open4Business 2025, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa finansijskim programima koje podržava EU, dobrim praksama i dostupnim alatima.
Kristof Galan, šef Odeljenja za Zapadni Balkan, Generalni direktorat ENEST, Evropska komisija, rekao je:
„Pored ulaganja u puteve, energetske mreže i infrastrukturu, ulažemo i u pristup finansijama. Mikro, mala i srednja preduzeća su pokretačka snaga ekonomskog razvoja, a zelena i digitalna tranzicija ne mogu se sprovesti bez njih.”
U panel diskusiji učestvovali su i: Aleksandra Spineli (CDP), Miloš Kosić (EBRD) i Amir Salkanović (Procredit banka BiH), a nakon toga usledila je sesija pitanja i odgovora.
Druga panel diskusija bila je posvećena WBIF finansijskim programima i iskustvima lokalnih finansijskih posrednika i kompanija koje su već koristile EU proizvode. Govornici su bili: Damijen Sorel (EIB), Mile Bradaš (NLB Komercijalna banka), Igor Anić (Procredit banka Srbija) i Matea Franjić (Kristal d.o.o, BiH).
Treća panel diskusija bavila se izazovima i prilikama za integraciju u lance vrednosti, kao i primerima dobre prakse za podsticanje investicija i rasta. Govornici su bili: Ben Baters (Eurochambres), Jirgen Šreder (Austrijska privredna delegacija), Miloš Vuksanović (Schneider Electric) i David Pjegacki (WB6 CIF).
Tokom diskusije razmatrani su i ključni izazovi poslovnog okruženja na Zapadnom Balkanu, uključujući potrebu da se lokalne banke podstaknu na uvođenje novih finansijskih proizvoda. Predstavnici finansijskih institucija naglasili su značaj prilagođavanja ponude potrebama tržišta i praćenja njegovog razvoja.
Popodnevni deo programa bio je posvećen umrežavanju preduzeća i finansijskih institucija sa Zapadnog Balkana i EU radi buduće saradnje. Izražen je interes za kreiranje partnerstava i razmenu znanja, a predstavnici kompanija koje su već koristile EU podršku podelili su svoja iskustva i naučene lekcije.
Marko Spasenović, direktor kompanije Flexisense (spin-off Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu), izjavio je:
„Ovaj događaj je bio dobra prilika da prikupimo praktične informacije i povežemo se sa ljudima iz različitih industrija. Naš proizvod je nosivi senzor koji meri disanje tokom vežbanja. U narednoj fazi razvoja želimo da zaposlimo tehnički i marketinški kadar i proširimo tržišta. Na događaju sam saznao za više kreditnih linija sa EU garancijom i planiram da apliciram direktno preko komercijalnih banaka.”
Publikaciju o Open4BUssines programima podrške možete pronaći na linku OVDE.
O posebnom programu podrške GO DIGITAL koji sprovodi EBRD možete pronaći u ovoj vesti. Više informacija o konkretnim uslovima za ovaj program biće uskoro objavljeno na platformi www.eumogucnosti.rs na stranici MOGUĆNOSTI.