Plan rasta za Zapadni Balkan: koje su koristi za mala i srednja preduzeća? glavna je tema panela, kojim je otpočela Evropska nedelja mogućnosti u Beogradu. O ovoj važnoj temi za evrointegraciju Srbije govorili su Emanuele Žiofre – ambasador EU u Srbiji, Tanja Miščević – ministarka za evropske integracije, Igor Kronja – viši savetnik Privredne komore Srbije, i Kori Udovički – predsednica CEVES (Centra za visoke ekonomske studije).

Plan rasta je instrument koji podrazumeva sumu od 6 milijardi evra za zemlje Zapadnog Balkana, od kojih je čak 1,5 milijarda evra namenjena Srbiji, on je dodatak svim drugim alatima podrške i finansiranja, koje EU obezbeđuje Srbiji.

Glavna poruka jeste – Plan rasta nudi veoma konkretne pogodnosti za kompanije i građane Srbije, osmišljene tako da građani osećaju blagodeti članstva u EU i pre ulaska Srbije u EU, a sve mogućnosti – fondovi, programi, kao i sam Plan rasta –  koje EU nudi Srbiji, postoje zato što EU vidi Srbiju kao buduću članicu. Uspeh Srbije je uspeh Evropske unije, poručuje ambasador Žiofre.

„Tokom svih ovih godina, EU je bila posvećen partner Srbiji, podržavajući proces pridruživanja, kako politički, tako i kroz različite programe podrške, od kojih će mnogi biti predstavljeni ove nedelje. Pored naše ’redovne’ podrške Srbiji, kroz pretpristupne fondove, sada imamo i Plan rasta. Plan ima tri cilja: da ubrza pristupanje Srbije kroz ubrzane reforme, da pruži neke od konkretnih koristi od članstva u EU, čak i pre pristupanja, i treće, da poveća iznos finansiranja, tako da se on približi iznosima koje države članice dobijaju preko kohezionih fondova“, poručio je ambasador Žiofre.

Ministarka Miščević poručila je da je Plan rasta dobra vest za Srbiju.

„Nakon 20 godina usaglašavanja sa EU, ostvarujemo rezultate. Plan rasta je prilika da i pre zvaničnog učlanjenja dobijemo benefite koje imaju članice“, rekla je ona, te dodala da Plan rasta takođe ubrzava proces integracija.

Ona je navela neke od konkretnih mogućnosti, a to su plaćanja u zemljama SEPA, koje će se tretirati kao domaća plaćanja, zatim redigovanje čekanja i redova kamiona na granicama, umrežavanje dokumenata kroz sistem e-građanin, odnosno – digitalno jedinstveno tržište.

Igor Kronja je rekao da se ekonomija u Srbiji u najvećoj meri sastoji od malih i srednjih preduzeća, pa su tako ta preduzeća i krucijalna za srpsku ekonomiju. On je govorio o važnosti investiranja u domaće kompanije, te da je potrebno još i više promovisati mogućnosti investitorima.

Kori Udovički je izjavila da se mala i srednja preduzeća iz Evrope takmiče na evropskom tržištu, zbog zbog kog imaju neverovatnu prednost u odnosu na srpska mala i srednja preduzeća.

„Potrebno je vreme, ali mi jesmo buduća zemlja članica Evropske unije, verujem u to“, rekla je ona.

Prethodno se, tokom svečanog otvaranja, na temu Plana rasta osvrnuo i komesar za susedstvo i proširenje – Oliver Varheji. Komesar je video-porukom poručio da je proširenje jedan od najviših prioriteta na političkoj agendi Evropske unije, kao i da EU intenzivno radi na tome da Srbija dobije neke prednosti članstva u EU i pre punog pristupanja.

„Plan rasta ima za cilj da podstakne socio-ekonomski razvoj i približavanje regiona EU sa potencijalom da udvostruči ekonomije Zapadnog Balkana u narednoj deceniji. Istovremeno, plan promoviše ekonomsku integraciju unutar regiona kroz zajedničko regionalno tržište“, dodao je Varheji.

 

Komesar je zaključio:

„Mesto Srbije je u Evropskoj uniji.  EU je u potpunosti posvećena podršci Srbiji na njenom putu ka modernizaciji, rastu i reformama EU. Mi smo vaši partneri na ovom putu i ​​uveren sam da ćemo zajedno uspeti. Molimo Vas da maksimalno iskoristite EU nedelju mogućnosti, kako bismo napredovali na našem zajedničkom putu!“

Evropska nedelja mogućnost, druga po redu, ove godine se održava od 23. do 27. septembra. Prva četiri dana baviće se temama biznisa i inovacija, kulture, civilnog sektora, medija, obrazovanja, mladih i sporta, lokalnog razvoja, a aktivnosti će se odvijati u Evropskoj kući Beograd. Poslednjeg dana će se paneli o lokalno razvoju, teritorijalnoj saradnji i zelenoj tranziciji, kao i svečane ceremonije i umrežavanja – obaviti u Nišu, u hotelu „Tami“.

Detaljnu agendu i druge detalje Evropskoj nedelji mogućnosti možete pronaći na sledećoj stranici: https://eumogucnosti.rs/evropska-nedelja-mogucnosti/

Tokom ove manifestacije imaćete priliku da čujete sve o najvažnijim evropskim programima, projektima i fondovima koji su dostupni u Srbiji. Mogućnosti su brojne, a podrazumevaju javne pozive, grantove, zajmove, prilike za mlade, studentske razmene, takmičenja, unapređenje veština i besplatne obuke.