Četvrti dan Evropske nedelje mogućnosti posvećen je obrazovanju, mladima i sportu, a program je otvoren potpisivanjem dva dokumenta važna za mlade Srbije.

U pitanju su Memorandum o saradnji između Ministarstva za evropske integracije Republike Srbije i evropskog tela – Asocijacije pograničnih regiona, kao i Sporazum o volontiranju mladih u Interreg programima (IVY).

Memorandum i Sporazum, u prostorijama Evropske kuće, potpisali su Tanja Miščević, ministarka za evropske integracije (MEI), i Martin Giljermo Ramirez, generalni sekretar Asocijacije evropskih pograničnih regiona (AEBR), dok su svojim prisustvom ovu inicijativu podržali ambasador Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, i ministar turizma i omladine, Husein Memić.

Ministarka Miščević tom prilikom je rekla:

„Zadovoljstvo da sam popisala dva memoranduma koji naizgled ne zvuče važno, ali definišu jasnu i važnu podršku koju prvi put dobijamo od Asocijacije pograničnih regiona – mi iz Ministarstva, i Srbija. Ta podrška se odnosi najšire na proces EU integracija, i sve što pokušavamo da uradimo stavljamo u kontekst procesa kao takvog, ali ne zbog samog procesa, već zbog rezultata.“

„Takođe nam pruža podršku da prekograničnu saradnju učinimo što atraktivnijom, sa što manje prepreka i što više koristi“, dodala je ministarka Miščević.

Ona je govorila o brojnosti prekograničnih projekata koji se realizuju u Srbiji, a neke od njih je imala priliku da obiđe:

„Videli smo zahvalnost ljudi – ne na sredstvima, već zbog činjenice da se radi na njihovom osnaživanju“, zaključila je.

„Moramo da razvijemo veze preko granica“, rekao je Martin Giljermo Ramirez.

On je primetio da su „interesantni izazovi pred nama“, ali istovremeno i da bi ova interreg ideja možda pre 10 godina bila neshvaćena, dok se do danas u nju uključilo nebrojeno volontera, ne samo iz EU, već  i susednih zemalja.

Takođe, ilustrovao je važnost prekogranične saradnje kroz primer Nemačke i Francuske, koje su pre nekoliko decenija bile u velikom konfliktu:

„Ta pogranična oblast je bila najsiromašnija. Danas je jako razvijena, tamo se nalaze uspešne, važne kompanije“, rekao je predstavnik Asocijacije pograničnih regiona.

„Imamo fantastičnu budućnost pred nama, radujem se trenutku kada ćemo moći da proslavimo, i nadam se da ćemo to učiniti zajedno“, zaključio je on.

Memorandumom o saradnji utvrđuju se uslovi saradnje između Ministarstva za evropske integracije Republike Srbije i Asocijacije evropskih pograničnih regiona u oblastima evropskih integracija i evropske teritorijalne saradnje.

Šta je prekogranično volontiranje mladih?

Interreg Volonteer Youth (IVY) nudi mogućnost mladim ljudima da budu volonteri u prekograničnim, transnacionalnim ili međuregionalnim programima i srodnim projektima.

Volonteri podržavaju, promovišu i izveštavaju o dostignućima Interreg programa i projekata, kao i generalno promovišu saradnju i srodne vrednosti, preko evropskih granica i šire. Dok pomažu svojim organizacijama domaćinima, volonteri stiču jedinstveno iskustvo ličnog rasta i stiču veštine koje mogu koristiti u svojim budućim iskustvima.

Uključujući mlade u programe teritorijalne saradnje, IVY neguje građansko angažovanje među mladima. Volonteri doživljavaju saradnju i uče o dostignućima programa i projekata Interreg, IPA-CBC i ENI-CBC, a istovremeno doprinose tome i postaju svesni mnogih prednosti saradnje preko granica.

Inicijativom IVY upravlja Asocijacija (AEBR).

Potpisivanje ova dva sporazuma organizovano je u okviru Evropske nedelje mogućnosti, te u ostatku dana slede paneli o mladima u Interregu, Erazmus+ programu, o srednjoevropskom programu univerzitetske razmene (CEEPUS), kao i drugim mogućnostima za studiranje u zemljama Evropske unije. Govori se i o Regionalnoj kancelariji za saradnju mladih (RYCO), o Garanciji za mlade, kao i o mladim evropskim ambasadorima (We Balkans).

Ukoliko niste u mogućnosti da pratite program uživo, niti onlajn, sve sesije ćete moći da pronađete na YT kanalu EU u Srbiji, nakon 7. oktobra.

Evropska nedelja mogućnost, druga po redu, ove godine se održava od 23. do 27. septembra. Prva četiri dana bave se temama biznisa i inovacija, kulture, civilnog sektora, medija, obrazovanja, mladih i sporta, lokalnog razvoja, a aktivnosti se odvijaju u Evropskoj kući Beograd. Poslednjeg dana se paneli o lokalno razvoju, teritorijalnoj saradnji i zelenoj tranziciji, kao i svečane ceremonije i umrežavanja – obavljaju u Nišu, u hotelu „Tami“.

Detaljnu agendu i druge detalje Evropskoj nedelji mogućnosti možete pronaći na sledećoj stranici: https://eumogucnosti.rs/evropska-nedelja-mogucnosti/

Tokom ove manifestacije imaćete priliku da čujete sve o najvažnijim evropskim programima, projektima i fondovima koji su dostupni u Srbiji. Mogućnosti su brojne, a podrazumevaju javne pozive, grantove, zajmove, prilike za mlade, studentske razmene, takmičenja, unapređenje veština i besplatne obuke.