Već 75 godina Koledž Evrope je u srcu projekta evropskih integracija: njegova uloga je obrazovanje mladih lidera kroz jedinstvenu kombinaciju akademske izvrsnosti, praktičnog iskustva i dubokog razumevanja političkog, ekonomskog i društvenog okvira Evrope. Godina 2024. obeležava ne samo 75-godišnjicu ovog najeminentnijeg instituta, već i značajan novi korak sa otvaranjem trećeg kampusa u Tirani, pored postojećih kampusa u Briselu i Varšavi.
Koledž je osnovan 1949. godine od strane vodećih evropskih ličnosti kao što su Salvador de Madariaga, Winston Churchill, Paul Henri Spaak i Alcide de Gasperi, u vremenu neposredno nakon Drugog svetskog rata, sa vizijom da se obrazuju budući lideri koji bi imali najšira moguća znanja o evropskoj saradnji i procesima evropskih integracija. Tokom godina, Koledž Evrope je postao najvažniji centar evropskih studija, sa više od 17.000 diplomaca, od kojih su mnogi zauzeli uticajne pozicije u EU i širom sveta.
Danas je prepoznatljiv po jedinstvenoj poruci „Jedan Koledž, tri kampusa“: svaki kampus nudi jedinstveno iskustvo, međutim svi dele istu misiju – da pruže vrhunsko postdiplomsko obrazovanje u oblasti evropskih pitanja.
Jedinstven pristup obrazovanju
Na Koledžu Evrope, obrazovanje je mnogo više od tradicionalnih predavanja. Koriste se inovativne metode nastave uključujući simulacije, studijske posete i jedinstvene događaje, kako bi se uticalo na angažovanje studenata i studentkinja, te podstaklo kritičko razmišljanje. Evropske opšte studije posebno se izdvajaju – metodologija je usmerena na detaljno i svestrano razumevanje evropskih integracija i izazova sa kojima se suočavaju evropska društva. Multidisciplinarni kursevi koje je moguće pohađati u okviru Koledža podstiču studente na kritičko i kreativno razmišljanje o budućnosti Evrope.
Više od 300 profesora, akademska nezavisnost, dvojezično okruženje (engleski i francuski su zvanični jezici), više od 500 studenata godišnje, mreža od 17.000 alumnista, preko 50 nacionalnosti u tri kampusa – ova raznolikost čini Koledž istinskim „mikrokosmosom“ Evrope, nudeći studentima najkvalitetnije, jedinstveno i multikulturalno obrazovno iskustvo.
Mreža uspešnih diplomaca
Najpoznatiji među institutima za postdiplomske studije, Koledž je od svojih prvih dana iznedro neke od zvučnih imena u evropskim poslovima. Među poznatim alumnistima su:
- Roberta Metsola, predsednica Evropskog parlamenta
- Alexander Stubb, bivši predsednik Finske
- Thérèse Blanchet, generalna sekretarka Saveta EU
- Margaritis Schinas , potpredsednik Evropske komisije
- Marija Pejčinović Burić, generalna sekretarka Saveta Evrope
Više od dve trećine studenata dobija pune ili delimične stipendije od svojih nacionalnih ili regionalnih vlada i evropskih institucija. Gotovo 100% studenata na kampusu u Tirani su stipendisti. Zahvaljujući podršci Evropske unije, Koledž Evrope dodeljuje sledeće stipendije:
- Stipendije za Evropsku politiku susedstva za građane EU (kampusi u Briselu i Varšavi)
- Stipendije za Evropsku politiku susedstva za građane zemalja susednih EU (kampusi u Briselu i Varšavi)
- Stipendije za evropsku istoriju i civilizaciju (kampus u Varšavi)
- Stipendije za novinarstvo (kampus u Varšavi)
Put ka globalnoj karijeri
Snažan naglasak na praktičnoj obuci, uključujući i vrhunske akademske programe, osigurava da diplomci budu dobro pripremljeni za preuzimanje liderstva u evropskim poslovima. Bilo da ste zainteresovani za evropsku politiku, pravo, ekonomiju ili međunarodne odnose, Koledž Evrope pruža dinamično i progresivno obrazovanje koje će vas pripremiti za uspešnu karijeru.
Ukoliko vas zanima Evropa i želite doprineti njenoj budućnosti – Koledž Evrope je pravo mesto za vas.
Više informacija o programima, prijavama i stipendijama za Koledž Evrope možete pronaći OVDE.