U vremenu kada se svet suočava sa izazovima klimatskih promena, zagađenja, gubitka prirodnih resursa i ugrožavanja biodiverziteta, Evropska unija nudi konkretne odgovore – kroz ideje, partnerstva i finansijsku podršku. Jedan od ključnih instrumenata kojim EU ulaže u zaštitu prirode i održivu budućnost jeste LIFE program.

Iako već tri decenije donosi stvarne promene u zajednicama širom Evrope, mnogi građani Srbije još uvek nisu upoznati sa njegovim potencijalima – a upravo oni mogu biti nosioci sledećih uspešnih projekata. Ovaj tekst ima za cilj da vam približi šta je LIFE program, kako funkcioniše, ko može da učestvuje i zašto je važno da se uključite. 

Šta je LIFE program?

LIFE je finansijski instrument Evropske unije namenjen zaštiti životne sredine i klimatskoj akciji, kojim upravlja Izvršna agencija za klimu, infrastrukturu i životnu sredinu (CINEA). U periodu od 2021. do 2027. godine, LIFE raspolaže sa 5,45 milijardi evra, a njegova struktura obuhvata četiri međusobno povezana potprograma:

  • Priroda i biodiverzitet

  • Kružna ekonomija i kvalitet života

  • Ublažavanje klimatskih promena i adaptacija

  • Energetska tranzicija

Finansijski instrument za zaštitu životne sredine (L’Instrument Financier pour l’Environnement – LIFE) pokrenut je zahvaljujući podršci Evropskog parlamenta. U prvoj fazi (LIFE I: 1992–1995), program je raspolagao budžetom od 400 miliona ECU i finansirao je 731 projekat zaštite životne sredine. Tokom 90-ih godina, LIFE je pomogao u izradi inventara potencijalnih lokaliteta za Natura 2000 mrežu, čime je uspostavljena neraskidiva veza sa ovom mrežom koja štiti najugroženija staništa i vrste širom Evrope.

LIFE je imao ključnu ulogu u pripremi planova upravljanja za Natura 2000 lokalitete. Sredstva su korišćena za razvoj sistema za izradu i usvajanje planova upravljanja. Francuska je bila od presudnog značaja u razvoju „dokumenta ciljeva“ (DOCOB), koji se i danas koristi kao šablon za planiranje upravljanja lokalitetima. Kroz više LIFE projekata razvijene su hiljade ovakvih planova.

Takođe, specijalna komponenta programa – LIFE Third countries – podizala je svest o pitanjima životne sredine u trećim zemljama.

Subjekti iz Srbije mogu da apliciraju za LIFE program ukoliko su deo konzorcijuma, kao što to čine već nekoliko godina. Ukoliko se prvi put upoznajete sa LIFE programom sve informacije o uslovima možete pronaći na linku OVDE.

Ukoliko vam je potrebna podrška uvek možete pogledati posebnu stranicu posvećenu podršci za aplikante.

Srbija i LIFE – već su deo evropske priče

Iako Srbija još nije članica EU, organizacije iz Srbije mogu učestvovati u LIFE programu kao deo međunarodnih konzorcijuma, i to uspešno čine već godinama. Kroz zajedničke projekte sa partnerima iz EU, srpske institucije, lokalne samouprave, organizacije civilnog društva i istraživačke ustanove mogu konkurisati za sredstva koja donose stvarne promene. U toku su pozivi za 2025. godinu u svim LIFE potprogramima a više informacija možete pronaći u okviru objavljenog poziva: LIFE Program: zaštita životne sredine i klime.

Najvažniji rokovi su:

  • 23. septembar 2025 – krajnji rok za većinu projektnih prijava (jednostepeni postupak)
  • 4. septembar 2025 – rok za dostavljanje koncept beleški kod dvostepenih poziva
  • 5. mart 2026 – krajnji rok za dostavljanje kompletnih prijava u dvostepenim procedurama

Ukupno je otvoreno preko 25 poziva, uključujući teme iz zaštite prirode, cirkularne ekonomije, klimatske otpornosti, energetske efikasnosti i inovativnih rešenja u zajednicama.

LIFE Energetska tranzicija – za čistiju i efikasniju Evropu

Potprogram LIFE Clean Energy Transition posebno je važan za budućnost energetike. Sa skoro 1 milijardom evra budžeta, on finansira projekte koji:

  • ubrzavaju energetsku efikasnost i obnovljive izvore,
  • pomažu lokalnim samoupravama i građanima da smanje potrošnju energije,
  • promovišu renoviranje zgrada i razvoj grejnih mreža,
  • smanjuju energetsko siromaštvo i uključuju građane u energetsku tranziciju.

Podrška, umrežavanje i znanje

Do 30. septembra 2025, zainteresovani mogu zakazati bilateralne onlajn sastanke sa predstavnicima programa i kontakt tačkama, dobiti personalizovane savete i povezati se sa partnerima iz cele Evrope.

Dostupni su i snimci sa EU LIFE Info dana (13–15. maj 2025), vodiči za apliciranje, primeri uspešnih projekata i informacije o pozivima na:

Svi otvoreni pozivi se objavljuju na zvaničnoj stranici LIFE programa. Rokovi za većinu poziva su u septemru 2025, ali preporučujemo da pogledate rokove po svakom pozivu posebno.
Ukoliko vam je potrebna pomoć pri apliciranju, sve informacije dostupne su OVDE.

Zajedno za prirodu i budućnost

LIFE nije samo program – to je partnerstvo. Partnerstvo koje spaja građane, institucije, naučnike i aktiviste u zajedničkoj misiji očuvanja prirode, stvaranja zdravijeg društva i ubrzavanja zelene tranzicije.

U vremenu kada se posledice klimatskih promena, zagađenja i gubitka biodiverziteta osećaju i u našim lokalnim sredinama – čist vazduh, zdrava voda, zelene površine i očuvana priroda više nisu luksuz, već osnovna potreba. LIFE program upravo to omogućava: da ideje koje štite životnu sredinu, unapređuju kvalitet života i podstiču inovacije – dobiju podršku i postanu stvarnost.

Ovaj program nije rezervisan samo za velike sisteme – on je dostupan lokalnim zajednicama, školama, nevladinim organizacijama, javnim ustanovama, naučnim timovima i gradovima koji žele da naprave promenu. Uz podršku LIFE programa, mnogi projekti u Evropi su obnovili reke, spasili ugrožene vrste, uveli solarne panele u škole, smanjili otpad u gradovima i razvili energetske zajednice koje štede novac i čuvaju planetu.

LIFE je prilika da se u partnerstvu sa EU ulaže u konkretne lokalne akcije koje ostavljaju trag za buduće generacije. Učešćem u ovom programu pokazujemo da možemo biti deo rešenja globalnih problema – na sopstvenom pragu. Uključite se!

Primer regionalnog projekta BalkanDetoxLIFeE finansiranog preko LIFE programa možete pronaći na linku OVDE.

KAKO PRONAĆI PARTNERE ZA LIFE PROGRAM

Ako planirate da učestvujete u LIFE programu, jedan od ključnih koraka je pronalazak pouzdanih partnera iz Evrope. Evo praktičnih načina kako to možete da uradite:

1. Koristite alat za pretragu partnera na portalu za finansiranje i konkurse

Portal Funding & Tenders ima ugrađenu opciju za traženje partnera:

  • Posetite: Funding & Tenders Portal

  • Izaberite LIFE poziv koji vas zanima

  • Skrolujte do dela “Partner Search” gde možete:

    • Pogledati profile potencijalnih partnera

    • Iskazati interesovanje

    • Objaviti sopstveni poziv za traženje partnera

2. Pridružite se CORDIS i mreži Enterprise Europe Network (EEN)

3. Učestvujte na LIFE Info danima i mrežnim događajima

  • LIFE Info dani su besplatni javni događaji na kojima se predstavljaju pozivi i pružaju mogućnosti za upoznavanje potencijalnih partnera.

  • Posetite sajt CINEA i YouTube kanal LIFE programa za najave novih događaja i snimke prethodnih sesija.

  • Neki događaji nude i online “matchmaking” alate i mogućnost zakazivanja bilateralnih sastanaka (kao ove godine).

4. Istražite postojeće i prethodne LIFE projekte

  • Pregledajte bazu uspešnih LIFE projekata i identifikujte organizacije koje su već bile korisnici sredstava.

    • LIFE baza projekata

    • Filtrirajte po temama, zemljama ili vrstama projekata

    • Direktno kontaktirajte koordinatore (kontakt podaci su javno dostupni)

5. Objavite oglas na društvenim i profesionalnim mrežama

  • Koristite LinkedIn, EU forume i stručne grupe za pronalaženje organizacija sa sličnim interesima.

  • U objavama koristite haštagove kao što su #LIFEProgramme, #EUfunding, #GreenDeal, i jasno naglasite za koji potprogram LIFE-a tražite partnera.