BIRN: Poziv za evaluaciju projekta „Paper Trail for Better Governance IV“

Konkurs je: OTVOREN
Rok za prijavu na info sesiju: 02.06.2025.
Sredstva: 30.000 evra
Oblast: biznis
Konkurs je za: stručnjake

Ova evaluacija se sprovodi u okviru podrške Austrijske razvojne agencije (ADA) sredstvima Austrijske razvojne saradnje, u cilju strateškog učenja, odgovornosti i promocije dobrog upravljanja na Zapadnom Balkanu.

Balkanska istraživačka mreža (BIRN) je vodeća nezavisna nevladina organizacija na Zapadnom Balkanu, specijalizovana za razvoj medija, istraživačko novinarstvo i nadzor javnog sektora. Osnovana 2004. godine, BIRN deluje kao mreža nevladinih organizacija posvećenih promociji slobode izražavanja, ljudskih prava i demokratskih vrednosti širom jugoistočne i centralne Evrope.

BIRN je aktivan u Albaniji, Bosni i Hercegovini, na Kosovu*, u Severnoj Makedoniji, Rumuniji i Srbiji, dok uredničko prisustvo održava i u Grčkoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, Moldaviji, Crnoj Gori, Ukrajini, Češkoj, Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj i Sloveniji.

BIRN Kosovo je najveći član mreže sa 47 zaposlenih. Osnovan 2005. godine, njegov osnovni cilj je da informiše građane i podrži demokratsku tranziciju Kosova kroz promociju odgovornosti, vladavine prava i reforme politika putem profesionalnog istraživačkog novinarstva. U oktobru 2013. godine, BIRN Kosovo i BIRN HUB započeli su prvu fazu projekta „Paper Trail for Better Governance“, koji se sada nalazi u četvrtoj fazi implementacije, uz podršku Austrijske razvojne agencije (ADA) od početne faze 2012. godine.

Cilj projekta

Glavni cilj projekta kroz sve faze implementacije jeste unapređenje dobrog upravljanja, transparentnosti, odgovornosti i odgovora javnih institucija na zahteve za slobodan pristup informacijama u regionu Zapadnog Balkana.

Tokom 2023. godine, BIRN Kosovo je u partnerstvu sa BIRN HUB-om obezbedio finansiranje u iznosu od 1.007.000 evra od ADA za trogodišnji projekat (faza IV: septembar 2023 – avgust 2026), sa ciljem da se nadogradi na dosadašnje uticaje, postignuća i naučene lekcije iz prethodne tri faze projekta. Četvrta faza projekta je regionalna inicijativa koja podržava ispunjavanje zahteva Evropske komisije za članstvo kroz promociju vladavine prava, odgovornog upravljanja i nezavisnog pravosuđa na Zapadnom Balkanu.

Svrha i ciljevi srednjoročne evaluacije

BIRN angažuje eksternu srednjoročnu evaluaciju projekta, koja se sprovodi u interesu i BIRN-a i Austrijske razvojne agencije (ADA). Evaluacija ima za cilj da proceni napredak postignut do sada i da pruži smernice za nastavak implementacije. Ona će obezbediti nezavisnu analizu trenutnih postignuća, izazova i naučenih lekcija.

Glavna svrha evaluacije je učenje, kroz pružanje zaključaka i preporuka zasnovanih na dokazima kako bi se unapredili programi, strategije i aktivnosti BIRN-a do kraja perioda implementacije. Takođe, evaluacija će poslužiti kao osnov za odluke o eventualnom nastavku ili proširenju inicijative.

Evaluacija će se fokusirati na sledeće ciljeve:

  • Procena relevantnosti, efektivnosti, uticaja i održivosti projekta

  • Pružanje praktičnih i konkretnih preporuka za poboljšanje implementacije i donošenje strateških i operativnih odluka

Glavni korisnik rezultata evaluacije biće BIRN, ali se očekuje da će uvidi biti korisni i za druge organizacije civilnog društva, donatore i razvojne partnere koji rade na transparentnosti, odgovornosti i dobrom upravljanju.

Obuhvat evaluacije

Evaluacija će se sprovoditi u skladu sa ADA Smernicama za evaluaciju programa i projekata. Obuhvataće period od početka faze IV (septembar 2023) do završetka prikupljanja podataka za ovu evaluaciju. Za potrebe procene uticaja koristiće se i podaci iz prethodnih faza.

Geografski obuhvat: Kosovo, Bosna i Hercegovina, kao i svi drugi delovi Zapadnog Balkana – Albanija, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija. Terenska istraživanja će se obaviti u Prištini i Sarajevu, dok će se kontakti sa ostalim akterima odvijati onlajn.

Evaluacija će obuhvatiti sve komponente projekta i pristupe korišćene za ostvarivanje rezultata, kao i identifikaciju naučenih lekcija. Evaluatori će analizirati logiku intervencije i po potrebi predložiti poboljšanja.

Pitanja evaluacije

Relevantnost:

  • Koliko se promenila relevantnost projekta tokom implementacije, posebno u svetlu promenjenog konteksta (npr. smanjenje američkog finansiranja)?

  • Kako se projekat prilagodio promenama?

Efektivnost:

  • Koliko je projekat doprineo obuci novinara i njihovom osnaživanju? Da li primenjuju stečena znanja?

  • Kako su druge redakcije reagovale na BIRN-ove kapacitete?

  • Koji su bili ključni faktori uspeha ili neuspeha?

Uticaj:

  • Koliko je projekat doprineo smanjenju korupcije i povećanju transparentnosti?

  • Koji faktori su pogodovali ili ometali ostvarenje uticaja?

Održivost:

  • Kolika je verovatnoća da će rezultati opstati nakon završetka projekta?

Dizajn i metodologija evaluacije

Predložene metode:

Za različite faze evaluacije, evaluacioni tim će prikupljati podatke i informacije korišćenjem kombinacije kvalitativnih i kvantitativnih metoda, uključujući:

Kabinetno istraživanje i analizu dokumenata, uključujući ključne projektne materijale, izveštaje i anekse koji su prethodno dostavljeni ADA i BIRN-u;

Strukturisane i polustrukturisane intervjue, koji će se obavljati licem u lice ili putem onlajn sastanaka sa oko 10 ključnih aktera, uključujući članove projektnog tima, implementacione partnere i institucionalne zainteresovane strane. Ovi intervjui će se odvijati na tri glavne lokacije: Priština, Sarajevo i Tirana (Lokacija A, Lokacija B i Lokacija C);

Najmanje jedna fokus grupa (FGD) sa 8 mladih učesnika koji su završili program stažiranja, po mogućstvu organizovana uživo u Prištini, na Kosovu, ili onlajn ukoliko to bude neophodno.

Ovaj pristup će poslužiti kao osnova za procenu broja radnih dana potrebnih za prikupljanje primarnih podataka u okviru radnog plana.

Svi prikupljeni podaci moraju biti razvrstani prema polu, etničkoj pripadnosti, a gde god je to moguće i prema invaliditetu. Očekuje se da će evaluacioni tim izneti konkretne preporuke koje će biti usmerene ka specifičnim zainteresovanim stranama. Pored toga, sva istraživačka pitanja treba razmatrati uzimajući u obzir rodne, društvene i ekološke aspekte.

Evaluacioni tim mora zasnovati svoj rad i metode u skladu sa Smernicama za evaluaciju programa i projekata, koje je razvila Austrijska razvojna agencija (ADA), kao i uz poštovanje OECD DAC normi, koje se moraju uzeti u obzir tokom čitavog evaluacionog procesa.

Faze:

  1. Uvodni sastanak i analiza dokumentacije

  2. Izrada početnog izveštaja (Inception report)

  3. Terenske posete i hibridni sastanci

  4. Prezentacija preliminarnih nalaza

  5. Izrada nacrta i konačnog evaluacionog izveštaja

  6. Završna prezentacija

Očekivani rezultati i rokovi

  • Inception report (10–15 strana) – metodologija, plan rada, alati, vremenski okvir. Izveštaj mora biti u skladu sa pravilima navedenim u Smernicama za kvalitet izveštaja.
  • Evaluacioni izveštaj (u obimu od oko 25–30 strana, bez aneksa) treba da sadrži sledeće komponente:
  1. Izvršni rezime

  2. Nalaze (findings)

  3. Preporuke (recommendations)

Izveštaj mora biti usklađen sa smernicama „Lista provere kvaliteta za evaluacione izveštaje (ER), koje se nalaze na stranicama 48–50 ADA Smernica za evaluacije.

Takođe, deo izveštaja mora činiti i:

📄 Napomena: Ovi dokumenti predstavljaju standardizovan format koji omogućava Austrijskoj razvojnoj agenciji da na dosledan način procenjuje relevantnost, uticaj, održivost i efikasnost podržanih projekata.

Ukupan broj radnih dana: 79

Rokovi:

  • Početak evaluacije: jun 2025.

  • Završetak: kraj avgusta 2025.

  • Prvi nacrt izveštaja: 15. septembar 2025.

  • Konačna verzija: 30. septembar 2025.

Zahtevi za evaluacioni tim

  • Dva eksperta: vođa tima i član tima (jedan mora biti žena)

  • Ne smeju biti povezani sa implementacijom projekta

  • Iskustvo u evaluacijama u oblasti dobrog upravljanja, vladavine prava, medija

  • Znanje engleskog jezika, a najmanje jedan član mora govoriti albanski ili srpskohrvatski

  • Iskustvo u integraciji rodne ravnopravnosti i/ili zaštiti životne sredine

Prijava i dokumentacija

Rok za prijavu: 2. jun 2025. do 23:59h
Naslov mejla: „Paper Trail for Better Governance IV – Evaluation“
Slati na:
📧 donjeta.berisha@birnnetwork.org
📧 albulena.sadiku@jetanekosove.com

Potrebna dokumentacija:

  • Tehnička ponuda (metodologija, raspodela uloga, tim, radni plan)

  • Finansijska ponuda (detaljna, sa svim troškovima uključujući putne troškove i dnevnice)

  • Minimalno dva primera prethodnih evaluacija

Evaluacija ponuda

  • Tehnička ponuda: 70%

  • Finansijska ponuda: 30%

BIRN-ov maksimalni budžet: 30.000 evra

Ukoliko ste zainteresovani za više detalja posetite platformu BIRN-a na linku OVDE.

* Ova oznaka ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244/1999, kao i sa mišljenjem Međunarodnog suda pravde o kosovskoj deklaraciji nezavisnosti

Podeli sa drugima