Konkurs za učešće u programu Kreativno mentorstvo za mlade profesionalke i profesionalce
Konkurs je: OTVOREN
Rok za konkurisanje: 6.12.2024.
Sredstva: N/A
Oblast: kultura, obrazovanje i mladi
Konkurs je za: mlade profesionalace u oblastima kulture, umetnosti i kreativnih industrija, iz šest zemalja, korisnica IPA fondova za Zapadni Balkan
Konkurs za učešće u programu Kreativno mentorstvo za mlade profesionalke i profesionalce, koji u okviru projekta Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan implementira organizacija Kreativno mentorstvo, je otvoren i trajaće do petka, 6. decembra 2024. godine.
Program Kreativno mentorstvo za mlade profesionalke i profesionalce ima za cilj da odabere i podrži do 30 mentija, mladih profesionalki i profesionalaca u oblastima kulture, umetnosti i kreativnih industrija, iz šest zemalja, korisnica IPA fondova za Zapadni Balkan[1], koji žele da se, tokom jednogodišnjeg mentorskog programa, profesionalno i lično razvijaju kroz podršku iskusnih mentora, tima Kreativnog mentorstva i međusobnu razmenu znanja i iskustava sa drugim mentijima i mentorima.
Potrebno je da učesnice i učesnici dolaze iz oblasti umetnosti, kulture i kreativnih industrija, i da imaju najmanje dve godine iskustva u najmanje jednom relevantnom podsektoru unutar kulturnih i kreativnih industrija (CCI). Prema definiciji EU, kulturne i kreativne industrije obuhvataju širok spektar podsektora, uključujući kulturu, umetnost, arhitekturu, arhive, biblioteke i muzeje, umetničke zanate, audiovizuelne industrije (uključujući film, televiziju, video igre i multimediju), materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu, dizajn (uključujući modni dizajn), festivale, muziku, književnost, izvođačke umetnosti (uključujući pozorište i ples), knjige i izdavaštvo, radio i vizuelne umetnosti.
Formalno obrazovanje u ovim oblastima, kao ni radni/poslovni status aplikanata nije uslov za učešće u programu, koje je besplatno za mentije, dok mentori učestvuju na volonterskoj bazi.
Prijave se podnose popunjavanjem obrasca koji je dostupan ovde, najkasnije do 6. decembra 2024. godine.
Detaljne informacije o procesu prijave i Otvorenom konkursu za učešće mogu se pronaći na sajtu programa Kreativnog mentorstva, a za dodatne informacije možete kontaktirati projektni tim putem društvenih mreža (Facebook, Instagram, LinkedIn) ili putem e-maila info@kreativnomentorstvo.com
U procesu selekcije biće uzeta u obzir prethodna i aktuelna iskustva kandidatkinja i kandidata, kao i planirani budući rad u navedenim oblastima, njihov interes za dalji profesionalni razvoj, kao i sposobnost da koriste kulturu, umetnost i kreativne industrije za doprinos društvu na način koji pokreće pozitivne promene. Inovativnost u pristupu, kao i radoznalost za istraživanje novih metoda, eksperimentisanje i razvoj ličnog izraza, takođe će biti uzeti u obzir.
Mentorski program nudi različite oblike podrške, omogućavajući učesnicima da steknu novo znanje i uvide, kao i da rade na ostvarivanju svojih profesionalnih i ličnih ciljeva. Glavna aktivnost za učesnike (mentijke i mentije) je individualna podrška od strane pažljivo odabranog mentora/ke, koji/a je izabran/a na osnovu potreba, ciljeva i izazova mentijke/mentija. Uloga mentora je da podrže profesionalni i lični razvoj mentija kroz deljenje znanja, iskustava i perspektiva. Mentori u programu su različitih generacija i profesija i dolaze iz različitih sektora, omogućavajući mentijima da steknu specifično znanje i iskustvo iz oblasti koje su im često nedostupne.
Pored toga, program pruža relevantne treninge, predavanja i diskusije o aktuelnim temama od značaja za rad i razvoj učesnika, kao i mogućnosti za umrežavanje, povezivanje i razmenu znanja i iskustava sa drugim aktivnim profesionalkama i profesionalcima koje program okuplja. Program takođe olakšava širenje mreže učesnika i podstiče stvaranje prilika za međuregionalnu saradnju unutar kulturnih i kreativnih sektora.
Uz to, učesnici dobijaju kontinuiranu podršku tima Kreativnog mentorstva i promociju njihovog rada i dostignuća tokom trajanja programa, ali i nakon toga, kada postaju deo alumni mreže.
Program Kreativnog mentorstva za mlade profesionalke i profesionalce biće realizovan u hibridnom formatu, sa dva glavna događaja (Uvodni trening i srednjeročno okupljanje) koja će se održati uživo, dok će ostali događaji i radionice biti organizovani online.
Tokom trajanja konkursa, zainteresovani će imati priliku da upoznaju tim i saznaju više o programu u okviru online promotivnog događaja – info sesije, koja je planirana za 3. decembar 2024. godine.
Više detalja o programu Kreativnog mentorstva za mlade profesionalke i profesionalce možete pronaći ovde.
Neki od mentorki i mentora u prethodnom, Programu mentorstva za kreativne liderke i lidere, bili su: Biljana Tanurovska – profesionalka u kulturi, kustoskinja, istraživačica i direktorka programa Lokomotiva – Centar za nove inicijative u umetnosti i kulturi; Aida Vezić, generalna sekretarka i direktorka Balkanske mreže muzeja; Vasilije Milnović, rukovodioc Naučno-istraživačkog centra Univerzitetske biblioteke Beograd; Helena Hiršenberger, docentkinja na FEFA fakultetu i stručnjakinja za praćenje i evaluaciju na projektu SAIGE; Arta Agani, kulturna radnica, sa iskustvom u podršci karijere vizuelnih umetnika; Michael Bird, penzionisani kulturni diplomata; Svetlana Stefanović, izvršna direktorka Fondacije BFPE za odgovorno društvo i mnogi drugi.
Više o alumni mreži možete pronaći na sajtu Kreativnog mentorstva.
Foto: Vladimir Opsenica
Program Kreativnog mentorstva za mlade profesionalke i profesionalce podržava British Council kroz projekat Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs), koji je finansiran od strane Evropske unije. CC4WBs je fokusiran na unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnih i kreativnih sektora za veći socio-ekonomski uticaj. Tokom perioda od 48 meseci, projekat CC4WBs ima za cilj da poboljša performanse kulturnih i kreativnih sektora kako bi unapredio veštine, znanje, pristup finansijskim sredstvima i povećao konkurentnost, kao i održao ko-produkciju i cirkulaciju dobara i usluga u Zapadnom Balkanu.
[1] Korisnici su zemlje kandidati za članstvo u EU: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo (u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN), Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija.