Stvaranje nove generacije eksperata koji će aktivno doprineti kvalitetnijem upravljanju naučnim razvojem u Srbiji misija je koja je okupila predstavnike akademske zajednice, civilnog sektora i biznisa na treningu „Izgradnja kapaciteta za evaluaciju naučno-tehnoloških projekata“, organizovanog u okviru projekta POLICY ANSWERS. Ovaj projekat finansiran kroz program Horizon Europe, teži jačanju kapaciteta za kreiranje i sprovođenje istraživačko-inovacionih politika u zemljama Zapadnog Balkana.
Radionica je organizovana u okviru projekta POLICY ANSWERS od strane Instituta Mihajlo Pupin – Centar za istraživanje razvoja nauke i tehnologije, kao jedan od partnera na projektu u saradnji sa Evropskom kućom Niš. Kako su istakli predstavnici Instituta Mihajlo Pupin cilj ove obuke nije samo edukacija, već i okupljanje i osnaživanje nove generacije eksperata koji će aktivno doprinositi unapređenju i transparentnijem upravljanju naučnim i tehnološkim razvojem u Srbiji. Trening u Evropskoj kući Niš vodio je Aleksandar Zobec, međunarodno priznati ekspert za inovacije i akceleratorske programe, sa više od osam godina iskustva rada na evropskim projektima.
Polaznici su imali priliku da se upoznaju sa različitim tipovima EU projekata – od istraživačkih i inovacionih do koordinaciono-podržavajućih akcija, kao i sa ključnim kriterijumima evaluacije projekata kao što su izvrsnost, uticaj i implementacija. Posebna pažnja posvećena je najčešćim zamkama prilikom pripreme projektnih predloga kao i razumevanju tzv. projektne terminologije – specifičnog rečnika neophodnog za usklađivanje sa politikama evropske unije.
Tokom intenzivne jednodnevne obuke, polaznici su detaljno proučili ključne kriterijume evaluacije – izvrsnost, uticaj i implementaciju – i praktično ih primenili kroz simulaciju ocenjivanja stvarnih projektnih predloga. Predavač je posebno istakao važnost SMART indikatora, koji omogućavaju objektivno merenje rezultata projekata u naučnom, društvenom i ekonomskom kontekstu.
Kroz više tematskih celina, tokom intenzivnog treninga, polaznici su mogli da nauče više o sistemu finansiranja Evropske unije, o kriterijumima podobnosti i evaluacije, kao i praktičnoj primeni naučenog kroz simulaciju ocenjivanja projektnih predloga.
Radionica je bila i prilika za umrežavanje stručnjaka iz različitih sektora, čime je podstaknuta saradnja koja će, kako veruju organizatori, doneti inovativne ideje i nova partnerstva za buduće evropske projekte.
Ovaj događaj deo je šireg nastojanja Evropske unije da kroz program Horizon Europe, sa budžetom većim od 95 milijardi evra, podstakne naučnu izvrsnost, digitalnu transformaciju i održivi razvoj širom kontinenta.
Više informacija o EU programima u ovoj oblasti možete pronaći u sektoru biznis i inovacije, a obavezno pratite i otvorene konkurse na stranici mogućnosti.