Objavljen drugi poziv na Interreg IPA programu Rumunija-Srbija
Konkurs je: OTVOREN
Rok za konkurisanje: 3.03.2025.
Sredstva: 9.000.000 evra
Oblast: teritorijalna saradnja
Konkurs je za: lokalne samouprave, javna preduzeća, kulturne i zdravstvene institucije, organizacije civilnog društva i druge neprofitne aktere za ostvarivanje saradnje sa državama širom Evrope.
Nakon što je Odbor za praćenje Interreg IPA programa Rumunija – Srbija odobrio tekst Vodiča za podnosioce projekata, od 18. decembra otvoren je drugi poziv za podnošenje predloga projekata, koji će se sprovesti u dve faze. U prvoj fazi zainteresovane organizacije do 3. marta 2025. godine podnose koncepte projekata dok će u drugoj fazi najbolje ocenjeni koncepti biti pozvani da pripreme i predaju punu aplikaciju.
Drugi poziv za podnošenje predloga projekata, sa ukupnim budžetom od 10,3 miliona evra, od čega su 8,8 miliona evra IPA sredstva, otvoren je isključivo za Prioritet 1 – Zaštita životne sredine i upravljanje rizicima, Specifični cilj 1.2 – Promovisanje obnovljive energije u skladu sa Direktivom (EU) 2018/2001, uključujući kriterijume održivosti postavljene u njoj, i Specifični cilj 1.3 – Promovisanje energetske efikasnosti i smanjenje emisije gasova staklene bašte.
Pozivamo zainteresovane organizacije i institucije da se upoznaju sa detaljima poziva: Second call for proposals – Interreg IPA Romania – Serbia Programme 2021 – 2027.
Za dodatne informacije, zainteresovani se mogu obratiti: vasilija.stanic@mei.gov.rs, 030 458 295, stana.babic@mei.gov.rs, 023 515 965.
***
Za više detalja zainteresovani mogu pristupiti linku: https://romania-serbia.net/shape-the-future-interreg-post-2027, uključujući pristup izveštaju o konsultacijama.
***
Tokom programskog perioda 2021-2027, Ministarstvo razvoja, javnih radova i administracije služi kao Upravljačko telo za Interreg IPA program Rumunija-Srbija 2021-2027, koji ima ukupan budžet od 87,725,681 evra. Program finansira projekte koji se odnose na zaštitu životne sredine i prilagođavanje klimatskim promenama, zdravstvo i obrazovanje, turizam i kulturu, kao i upravljanje granicama.
Finansiranje ovih prioriteta sastoji se od 85% iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III), 13% nacionalnog sufinansiranja koje obezbeđuje rumunska država i 2% sopstvenog doprinosa za rumunske korisnike. Srpski korisnici obezbeđuju 15% sufinansiranja u potpunosti iz sopstvenog doprinosa.
Programsko područje obuhvata tri okruga u Rumuniji (Timiš, Karaš-Severin i Mehedinti) i šest okruga u Srbiji (Severnobanatski, Srednjebanatski, Južnobanatski, Braničevski, Borski i Podunavski).