Prelazak na održiviji i otporniji ekosistem – osnaživanje malih i srednjih preduzeća u turizmu
Konkurs je: ZATVOREN
Rok za konkurisanje: 21.02.2024.
Sredstva: 8.500.000 evra
Oblast: ekonomija i biznis, zelena tranzicija
Konkurs je za: mala i srednja preduzeća
Šta je Program jedinstvenog tržišta?
Program jedinstvenog tržišta (SMP) je program EU finansiranja koji pomaže jedinstvenom tržištu da dostigne svoj puni potencijal i osigurava oporavak Evrope od pandemije kovida 19.
Sa 4,2 milijarde evra u razdoblju od 2021. do 2027. godine pruža se integrisani paket za podršku i jačanje upravljanja jedinstvenim tržištem.
Jedinstveno tržište u središtu je Unije gotovo tri decenije i omogućuje građanima da žive, rade i putuju gde god žele, a potrošačima pruža zaštitu i veći izbor visokokvalitetnih proizvoda i usluga po nižim cenama. Zahvaljujući pravnoj sigurnosti, pristupu tržištima i finansijskim uslugama, prilikama za ulaganja i pristupu finansiranju, jedinstveno tržište takođe je pokretačka tačka za preduzeća.
Detalji poziva
Ovaj poziv za podnošenje predloga imaće za cilj da opremi i osnaži mala i srednja preduzeća da pređu na održivije i otpornije poslovne prakse, što je u skladu sa prioritetima dokumenta Tranzicijski put u turizmu (Industrijska strategija /ažurirana verzija (COM(2021) 350 final).
Akcija će doprineti tranziciji evropskog turističkog ekosistema pružanjem direktne i indirektne podrške, bilo finansijske ili konsultativne, uključujući i uz posredovanje konzorcijuma organizacija relevantnih aktera u turističkoj industriji, malim i srednjim preduzećima, uključujući novoosnovane i preduzetnike, koji žele da razviju inovativne koncepte i projekte koji doprinose tranziciji turizma EU. Ovo takođe može uključiti dalji razvoj i prenos najboljih praksi i rešenja identifikovanih u prethodnim pozivima.
Aktivnost će imati za cilj da obezbedi:
- Direktnu podršku inovativnim projektima koje predstavljaju treće strane, npr. mala i srednja preduzeća;
- Tehničku podršku, savete i jačanje kapaciteta najvećem mogućem broju malih i srednjih preduzeća na osnovu njihovih potreba (što šireg geografskog opsega);
- Zbirka najboljih praksi u cilju pružanja kreatorima politike ažuriranih, empirijskih dokaza o sprovođenju prioriteta postavljenih u dokumentu Tranzicijski put u turizmu.
Očekivani rezultati
- Povećana otpornost i konkurentnost malih i srednjih preduzeća u turizmu kroz bolje usvajanje principa održivosti, aspekata pristupačnosti, inovacija i digitalizacije (tj. korišćenje novih tehnologija, ozelenjavanje, podaci) i kroz povećanje kapaciteta za praćenje;
- Novi poslovni modeli u turizmu koji se grade na digitalizaciji, novim tehnologijama, održivosti, dostupnosti, uslugama za sve vrste kupaca, cirkularnosti, uključivanju lokalnih zajednica i dugoročnih posetilaca;
- Unapređena saradnja duž turističkog lanca vrednosti;
- Poboljšana transnacionalna i prekogranična saradnja, transfer znanja i vršnjačko učenje;
- Podrška oporavku turističkog ekosistema od šokova izazvanih COVID-19 i ruske vojne agresije u Ukrajini razvojem i pružanjem najboljih praksi za investicije u oporavak sa dugoročnim efektima za zelenu i digitalnu tranziciju.
Sve informacije o ovom pozivu možete pronaći OVDE.
Poziv za podnošenje predloga možete pronaći OVDE.
Info sesija
Datum: 19. januar 2024. Prijavite se na linku OVDE
Za informacije o registraciji pratite stranicu objave poziva.