Zelena transformacija visoko je na listi prioriteta mnogih malih preduzeća. Dok se neke kompanije još uvek trude da razumeju i prilagode se novim uslovima poslovanja, druge su već na dobrom putu ka zelenoj tranziciji.
Srpska kompanija Papir Print pravi je primer takve uspešne transformacije. Uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske unije, ova kompanija, koja proizvodi fleksibilnu ambalažu za prehrambenu i farmaceutsku industriju, investirala je u postrojenje za termalnu oksidaciju koje omogućava pretvaranje otpadnih gasova u energiju za grejanje i hlađenje.
„Većina naših zaposlenih živi u Gornjem Milanovcu, gde se nalazi i firma. Naša motivacija da investiramo u ovu opremu nije bila samo da se uskladimo sa zelenim standardima i ostvarimo uštede energije – želeli smo i da budemo odgovorna kompanija koja vodi računa o životnoj sredini, čistom vazduhu i zdravlju ljudi“, objašnjava Petar Obradović, vlasnik kompanije.
Pored toga, Papir Print je nedavno uložio i u solarnu elektranu na krovu objekta. Zahvaljujući ove dve investicije, kompanija sada može da pokrije četvrtinu svojih potreba za energijom iz obnovljivih izvora.
„Usklađenost sa zelenim standardima EU doprinosi i razvoju našeg poslovanja. Naši klijenti su veliki međunarodni brendovi poput Coca-Cole i Nestléa, i oni biraju da sarađuju sa dobavljačima koji poštuju iste standarde zaštite životne sredine“, dodaje Miloš Marić, menadžer proizvodnje.
Nova oprema pomoći će kompaniji i da smanji operativne troškove i poveća konkurentnost.
„Manji troškovi poslovanja daju nam više prostora da prilagodimo cene i ponudimo povoljnije uslove našim postojećim i budućim klijentima“, ističe Marić. „Već izvozimo proizvode u susedne zemlje, ali cilj nam je širenje na tržišta zapadne Evrope, što bi nam značajno povećalo prihode. Uz visoke standarde kvaliteta i konkurentne uslove, verujemo da to možemo da ostvarimo.“
Pored navedenih investicija, EBRD i EU su pomogli kompaniji da finansira i nabavku novih mašina za štampu. One omogućavaju viši kvalitet štampe i dodatnu sigurnost u proizvodnom procesu – na primer, detektuju greške i kašnjenja – što firmi omogućava da smanji ili potpuno eliminiše nastanak škarta tokom proizvodnje.
Ove dve investicije finansirane su u okviru Programa za konkurentnost malih i srednjih preduzeća (SME Competitiveness Programme), koji kroz saradnju sa domaćim komercijalnim bankama kombinuje kredite EBRD-a i bespovratna sredstva EU. Do sada je program podržao investicije više od 350 firmi u Srbiji, a 74% tih ulaganja doprinosi unapređenju energetske efikasnosti i smanjenju emisije CO₂.
Papir Print je iskoristio i program poslovnog savetovanja koji EBRD sprovodi u partnerstvu sa EU, a koji je firmi pomogao da unapredi finansijsko upravljanje, ljudske resurse i druge aspekte poslovanja.
„Poboljšanje pristupa finansiranju i podrška malim i srednjim preduzećima u razvoju jedan su od ključnih prioriteta EBRD-a u Srbiji. Zajedno sa EU i domaćim bankama-partnerima, finansiramo investicije koje jačaju pristup izvoznim tržištima i ubrzavaju prelazak ka zelenijoj i održivijoj ekonomiji“, poručuje Matteo Colangeli, direktor EBRD-a za Zapadni Balkan i šef kancelarije u Srbiji.