ScienceUs projekat: podrška u borbi protiv klimatskih promena
Konkurs je: OTVOREN
Rok za konkurisanje: 6.01.2025.
Sredstva: N/A
Oblast: zelena tranzicija
Konkurs je za: Pravna lica (uključujući konzorcijume) iz država članica EU ili trećih evropskih zemalja povezanih sa programom Horizont Evropa, koja imaju tekuću inicijativu građanske nauke u vezi sa prilagođavanjem klimatskim promenama.
Projekat ScienceUs pokrenuo je Javni poziv za skaliranje i povezivanje projekata „građanske nauke“* (*Građanska nauka: „Prikupljanje i analiza podataka o prirodnom svetu od strane članova šire javnosti, obično kao deo zajedničkog projekta sa profesionalnim naučnicima.) u različitim istraživačkim i tehnološkim oblastima relevantnim za EU misiju „Prilagođavanje klimatskim promenama“.
ScienceUs nudi trofazni program podrške (Seed – Flourish – Harvest faze) sa direktnim finansiranjem i uslugama podrške za grupu izuzetnih inicijativa građanske nauke koje imaju potencijal da postanu regionalne.
U okviru ovog javnog poziva biće izabrano 25 projekata koji će učestvovati u prvoj fazi programa (Seed faza). U sledeće dve faze programa, od 25 projekata odabranih u prvoj fazi, odabraće se 5 projekata za podršku.
Borba protiv klimatskih promena i rešavanje uzroka su jedan od najhitnijih prioriteta. Dalekosežni uticaji porasta temperatura, povećanih emisija ugljen-dioksida i degradacije životne sredine već se manifestuju kroz učestalije ekstremne vremenske događaje, podizanje nivoa mora, gubitak biodiverziteta i nesigurnost u snabdevanju hranom. Kako se ovi izazovi pojačavaju, i prirodni i ljudski sistemi moraju se efikasno prilagoditi.
ScienseUS projekat prepoznaje ključnu ulogu koju građanska nauka ima u suočavanju sa efektima klimatskih promena. Ovaj pristup unapređuje naučno znanje i obezbeđuje da glasovi i iskustva onih koji su najviše pogođeni klimatskim promenama budu uključeni u potragu za praktičnim, na terenu primenjivim rešenjima.
U okviru ovog Javnog poziva, prilagođavanje klimatskim promenama podrazumeva sposobnost prirodnih i ljudskih sistema da odgovore na efekte klimatskih promena, uključujući klimatske varijacije, ekstremne vremenske događaje, podizanje nivoa mora i nesigurnost u snabdevanju hranom, kako bi se smanjila potencijalna šteta, iskoristile prilike i/ili nosile sa posledicama.
- ekonomija (poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo, industrija, turizam, trgovina, transport);
- očuvanje i zaštita prirode; zelena i plava infrastruktura, takođe razmatrajući inovativne komponente kao rešenja zasnovana na prirodi;
- izgrađena infrastruktura (uključujući stambene i nestambene zgrade, transport);
- javne usluge (npr. vodosnabdevanje, kanalizacija, grejanje) i druga infrastruktura (npr. hitne službe, zdravstvo, obrazovanje);
- prevencija i upravljanje prirodnim i ljudskim rizicima;
- upravljanje energijom;
- upravljanje vodama;
- upravljanje transportom;
- zdravstveni sistem;
- ekološko obrazovanje;
- ekološka vlada i upravljanje;
- spoljašnje i unutrašnje praćenje klime.