Realizacija ideja i projekata koji se tiču zelene tranzicije već doprinosi smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, prelasku na obnovljive izvore energije, ponovnoj upotrebi otpada za dobijanje novih proizvoda, poboljšanju kvaliteta vazduha i očuvanju biodiverziteta, ukratko – sprovođenju Zelene agende.
Želiš da doprineseš zaštiti životne sredine?
U nastavku pogledaj koje su mogućnosti u ovoj oblasti:
Ambasada Francuske sprovodi nacionalni konkurs za održivi razvoj gradova namenjen gradovima i opštinama u Srbiji EKOOPŠTINA, kako bi se, između ostalog, nagradile dobre inicijative, i podstakla razmena dobre prakse između Srbije i Francuske.
Održivo upravljanje vodom i otpadom, energetska efikasnost, pametni gradovi, ekoopština u školama – glavne su teme ove inicijative.
Prijavite se za jednu ili više kategorija na konkursu kroz popunjavanje upitnika koji su biti raspoloživi na sajtu www.ekoopstina.rs a planirane su i nagrade.
Više o programu EKOOPŠTINA možete saznati na linku OVDE.
Više informacija primerima dobre prakse i konkursima možete pronaći u sekciji VESTI i USPEŠNE PRIČE.
Novi evropski Bauhaus je inicijativa Evropske komisije koja povezuje Zelenu agendu kao viziju razvoja Evrope sa konkretnim životnim prostorima i iskustvima građana i građanki. Novi evropski Bauhaus predstavlja i otvoreni poziv svima da zamislimo i zajedno izgradimo budućnost koja podrazumeva održiv urbanistički razvoj inspirisan umetnošću, i ekonomski i društveni razvoj u skladu sa prirodom i očuvanom životnom sredinom.
Inicijativa daje podršku u nekoliko kategorija, između ostalog:
Četiri kategorije nagrada odražavaju teme transformacije Novog evropskog Bauhausa:
- Ponovno povezivanje sa prirodom;
- Povratak osećaja pripadnosti;
- Davanje prioriteta mestima i ljudima kojima je to najpotrebnije;
- Oblikovanje kružnog industrijskog ekosistema i podrška razmišljanju o životnom ciklusu.
U svakoj kategoriji postoje dve paralelne konkurencije:
- Šampioni – postojeći i završeni projekti u skladu sa NEB vrednostima i principima; pobednici dobijaju 30.000 evra i komunikacioni paket;
- Zvezde u usponu – koncepti mladih talenata mlađih od 30 godina; pobednici dobijaju 15.000 evra i komunikacioni paket.
Na festivalu koji se održava svake godine možete učestvovati ili mu doprineti na nekoliko načina:
- Prezentacijom projekta ili izuma;
- Učešćem u umetničkom i kulturnom programu;
- Organizacijom posebnog video događaja, ili
- Kroz medijsko partnerstvo.
Festival traje četiri dana, a program se sastoji iz četiri celine:
- Forum – platforma za diskusiju i razmenu ideja Novog evropskog Bauhausa;
- Sajam – laboratorija i izložba projekata i izuma u skladu sa vrednostima Novog evropskog Bauhausa;
- Fest – proslava koja spaja kulturu, umetnost i zabavu, mesto za zajedničku radost, gde se slavi sloboda izražavanja i prihvataju radikalne, inovativne i revolucionarne ideje i vizije;
- Video događaji: posebni događaji i inicijative u Briselu i šire čije su aktivnosti uklađene sa vrednostima Novog evropskog Bauhausa.
Sve mogućnosti koje nudi inicijativa možete naći na linku OVDE.
Zelena agenda za Zapadni Balkan je strategija regionalnog razvoja koja ima za cilj da odgovori na izazove klimatskih promena i zelene tranzicije i da pomogne zemljama Zapadnog Balkana da usklade propise o životnoj sredini sa evropskim standardima i normama.
UNDP sprovodi projekat „EU za Zelenu agendu u Srbiji“, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, a u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Ukoliko želite da saznate više o programu možete kontaktirati projektni tim EU za zelenu Agendu u Srbiji. Sve informacije su na linku OVDE.
Finansijski instrument za zaštitu životne sredine (L’Instrument Financier pour l’Environnement – LIFE) pokrenut je zahvaljujući podršci Evropskog parlamenta. U prvoj fazi (LIFE I: 1992–1995), program je raspolagao budžetom od 400 miliona ECU i finansirao je 731 projekat zaštite životne sredine. Tokom 90-ih godina, LIFE je pomogao u izradi inventara potencijalnih lokaliteta za Natura 2000 mrežu, čime je uspostavljena neraskidiva veza sa ovom mrežom koja štiti najugroženija staništa i vrste širom Evrope.
LIFE je imao ključnu ulogu u pripremi planova upravljanja za Natura 2000 lokalitete. Sredstva su korišćena za razvoj sistema za izradu i usvajanje planova upravljanja. Francuska je bila od presudnog značaja u razvoju „dokumenta ciljeva“ (DOCOB), koji se i danas koristi kao šablon za planiranje upravljanja lokalitetima. Kroz više LIFE projekata razvijene su hiljade ovakvih planova.
Takođe, specijalna komponenta programa – LIFE Third countries – podizala je svest o pitanjima životne sredine u trećim zemljama.
Subjekti iz Srbije mogu da apliciraju za LIFE program ukoliko su deo konzorcijuma, kao što to čine već nekoliko godina. Ukoliko se prvi put upoznajete sa LIFE programom sve informacije o uslovima možete pronaći na linku OVDE.
Ukoliko vam je potrebna podrška uvek možete pogledati posebnu stranicu posvećenu podršci za aplikante.
LIFE program 2021 – 2025
Program LIFE 2021–2027, kojim upravlja Izvršna agencija za klimatsku politiku, infrastrukturu i životnu sredinu (CINEA), predstavlja namenski instrument finansiranja Evropske unije za zaštitu životne sredine i klimatsku akciju.
Program je organizovan kroz četiri potprograma:
Budžet: 5,45 milijardi evra
POTPROGRAM „Priroda i biodiverzitet“
Cilj ovog potprograma jeste zaštita i obnova prirode u Evropi, kao i zaustavljanje i preokret gubitka biodiverziteta. LIFE nastavlja da finansira projekte očuvanja prirode, posebno u oblastima biodiverziteta, staništa i vrsta. Podržava projekte koji doprinose sprovođenju Direktive o pticama i staništima EU, razvoju i upravljanju Natura 2000 mrežom, kao i sprovođenju Uredbe o invazivnim stranim vrstama. Takođe doprinosi postizanju ciljeva Strategije EU za biodiverzitet do 2030. godine, u okviru Zelenog dogovora EU.
LIFE program i Natura 2000 – Finansiranje očuvanja prirode u Evropskoj uniji
LIFE program predstavlja glavni finansijski instrument Evropske unije za podršku očuvanju prirode i biodiverziteta, sa posebnim fokusom na sprovođenje politika EU koje se odnose na mrežu Natura 2000 – najveću koordinisanu mrežu zaštićenih područja u svetu.
Kroz LIFE program, EU obezbeđuje sredstva za:
- zaštitu ugroženih vrsta i njihovih staništa,
- upravljanje i razvoj Natura 2000 lokaliteta,
- sprovođenje Direktiva o pticama i staništima,
- kontrolu i sprečavanje širenja invazivnih stranih vrsta,
- inovativne projekte i najbolje prakse u očuvanju prirode.
LIFE projekti često predstavljaju model za druge regije, jer obuhvataju i lokalne zajednice, naučne institucije, organizacije civilnog društva i javne uprave. Ovim pristupom se ne samo čuva priroda, već se podstiče i održivi lokalni razvoj i ekološka svest građana.
Pozivi za projekte
- Svi pozivi objavljuju se na sajtu CINEA i portalu Evropske komisije „Funding & Tenders“.
- Prijave se podnose isključivo elektronski putem tog portala.
- Na portalu se nalaze zakonski okviri, pravila učešća, obrasci, uputstva za ocenjivanje i izveštavanje o projektima.
POTPROGRAM „Kružna ekonomija i kvalitet života“
Ovaj potprogram ima za cilj prelazak na održivu, kružnu, netoksičnu, energetski efikasnu i na klimatske promene otpornu ekonomiju, kao i zaštitu i unapređenje kvaliteta životne sredine. LIFE nastavlja da sufinansira projekte u sektoru zaštite životne sredine, posebno u oblasti kružne ekonomije, upravljanja otpadom, vodom, vazduhom, bukom, zemljištem i hemikalijama, kao i jačanja upravljanja životnom sredinom.
Program podržava Standardne akcione projekte (SAP) za inovativna i najbolja rešenja, i Strateške integrisane projekte (SIP) za sprovođenje i praćenje EU politika. Evropska komisija teži rešenjima spremnim za tržište, u industrijskim i komercijalnim uslovima.
Pozivi za projekte objavljuju se na CINEA sajtu i na portalu „Funding & Tenders“, uz sve potrebne informacije i dokumentaciju.
POTPROGRAM „Ublažavanje klimatskih promena i adaptacija“
- Ublažavanje klimatskih promena
Podržavaju se projekti u oblastima poljoprivrede, korišćenja zemljišta, upravljanja tresetištima, obnovljivih izvora i energetske efikasnosti. Projekti mogu biti pilot, demonstracioni ili zasnovani na najboljim praksama. - Adaptacija na klimatske promene
Podržavaju se projekti urbanog planiranja, upravljanja vodama u sušnim oblastima, zaštite infrastrukture, otpornosti u poljoprivredi, šumarstvu, turizmu, kao i u najudaljenijim regionima EU. - Upravljanje klimatskom politikom i informisanje
Sufinansiraju se projekti koji podržavaju Evropski klimatski pakt, održivo finansiranje, podizanje svesti, obuke, izgradnju kapaciteta i učešće zainteresovanih strana. Obuhvata se i komunikacija, razmena znanja i dobre prakse.
Pozivi za projekte: se objavljuju se na CINEA sajtu i portalu „Funding & Tenders“, uz detaljna pravila i uputstva.
Dodatni resursi:
POTPROGRAM „Energetska tranzicija (LIFE Clean Energy Transition – CET)“
Ovaj potprogram nastavlja uspehe prethodnih programa (Intelligent Energy Europe, Horizon 2020) i podržava politike EU u oblasti održive energije, Zelenog dogovora, Energetske unije i strategije dekarbonizacije do 2050.
Nadovezujući se na uspeh programa Intelligent Energy Europe (2003–2013) i Horizon 2020 Energy Efficiency (2014–2020), potprogram LIFE Energetska tranzicija nastavlja da podržava sprovođenje politika Evropske unije u oblasti održive energije, a posebno Evropskog zelenog dogovora, Energetske unije (ciljevi u oblasti energije i klime za 2030. godinu) i dugoročne strategije dekarbonizacije Evropske unije do 2050. godine.
Potprogram LIFE Energetska tranzicija raspolaže budžetom od skoro 1 milijardu evra za period 2021–2027 i ima za cilj da olakša prelazak ka energetski efikasnoj, na obnovljivim izvorima zasnovanoj, klimatski neutralnoj i otpornijoj ekonomiji kroz finansiranje koordinacionih i podržavajućih aktivnosti (Other Action Grants) širom Evrope. Ove aktivnosti imaju visok stepen dodate vrednosti na nivou EU i usmerene su na uklanjanje tržišnih barijera koje ometaju socio-ekonomsku tranziciju ka održivoj energiji, a obično uključuju više malih i srednjih zainteresovanih strana, brojne aktere uključujući lokalne i regionalne javne uprave, neprofitne organizacije, kao i same potrošače.
Pet oblasti intervencije:
- Razvoj politika na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou;
- Ubrzanje tehnologija, digitalizacija, novi servisi i modeli poslovanja;
- Privlačenje privatnih investicija;
- Razvoj lokalnih i regionalnih investicionih projekata;
- Učešće i osnaživanje građana.
Prijave se podnose isključivo elektronski putem portala „Funding & Tenders“. Na portalu se nalaze zakonski okviri, obrasci, evaluacija i izveštavanje. Ukoliko vam je potrebna podrška uvek možete pogledati posebnu stranicu posvećenu podršci za aplikante.
Evaluacije i eksperti
Projektni predlozi podneti u okviru LIFE poziva ocenjuju se i boduju na osnovu kriterijuma za selekciju i dodelu sredstava. Izvršna agencija CINEA angažuje spoljne eksperte koji pružaju podršku u evaluaciji prijava za grantove, projekata i tendera.
Ukoliko ste zainteresovani, pogledajte LIFE kampanju i registrujte se u bazu podataka nezavisnih eksperata Evropske komisije.
Inicijative
LIFE potprogram za energetsku tranziciju (LIFE Clean Energy Transition) podržava niz inicijativa koje imaju za cilj promociju energetske efikasnosti i rešenja zasnovanih na obnovljivim izvorima energije, i to kroz:
- Evropsku nedelju održive energije (EUSEW)
- Forum investicija Povelje gradonačelnika – Tržište finansiranja energetske efikasnosti
- Forum za investicije u održivu energiju (Sustainable Energy Investment Forum)
- BUILD UP portal
- BUILD UP Skills inicijativu
- ManagEnergy platformu
- Evropski gradski fond (European City Facility)
- Inicijative za podršku razvoju energetskih politika (Policy support initiatives)
Dodatne informacije
- Horizon 2020 – Energetska efikasnost
Program Horizon 2020 je tokom perioda 2014–2020 finansirao brojne projekte u oblasti energetske efikasnosti, kao deo šire strategije Evropske unije za održivu energiju, smanjenje emisija i povećanje energetske bezbednosti. - H2020 Baza podataka o projektima energetske efikasnosti
Ova baza predstavlja centralizovani resurs sa podacima o svim projektima finansiranim u okviru H2020 programa u oblasti energetske efikasnosti, uključujući ciljeve, partnere, rezultate i budžete. - Intelligent Energy Europe – Arhivirana baza projekata
Projekti realizovani u okviru programa Intelligent Energy Europe (IEE), koji je prethodio H2020, i dalje su dostupni u arhiviranoj bazi podataka. Ovi projekti predstavljaju važne primere dobre prakse i doprinose razumevanju razvoja politika u oblasti održive energije u EU.
OTVORENI POZIVI
Svi otvoreni pozivi se objavljuju na zvaničnoj stranici LIFE programa. Rokovi za većinu poziva su u septemru 2025, ali preporučujemo da pogledate rokove po svakom pozivu posebno.
Ukoliko vam je potrebna pomoć pri apliciranju, sve informacije dostupne su OVDE.
Video snimci sa info dana dostupni su na zvaničnom YouTube kanalu programa.
Kreditna linija za zeleno finansiranje (skraceno GEFF) je program Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) koji obezbeđuje sredstva za finansiranje energetski efikasnih tehnologija u domaćinstvima – stanovima, porodičnim kućama i stambenim zgradama, kao i za preduzeća koja proizvode ili prodaju iste. Programom je predviđeno finansiranje na tržištima Zapadnog Balkana, u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Srbiji, Severnoj Makedoniji i na Kosovu, a ukupan iznos kreditne linije je 85 miliona eura.
GEFF na Zapadnom Balkanu implementira se u okviru Regionalnog programa za energetsku efikasnost (REEP Plus), te je podržan grant sredstvima Evropske unije (EU), Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) i Saveznog ministarstva finansija Republike Austrije (BMF). Partnerstvo sa donatorima je od ključnog značaja za promovisanje visokoefikasnih zelenih tehnologija i praksi. Donatori pružaju neophodnu podršku GEFF-ovim projektima kojima se ublažavaju efekti ili povećava otpornost na uticaj klimatskih promena i drugih pretnji po životnu sredinu.
Partneri
Finansiranje putem GEFF-a odvija se preko lokalnih partnerskih finansijskih institucija (PFI) koje kreditnu liniju koriste za finansiranje zajmoprimaoca koji zadovoljavaju utvrđene kriterijume prihvatljivosti za ulaganja u prihvatljive projekte.
Instrument za povezivanje Evrope (Connecting Europe Facility – CEF) je jedan od najvažnijih finansijskih instrumenata Evropske unije, koji kroz strateška ulaganja u transportnu, energetsku i digitalnu infrastrukturu povezuje zemlje, olakšava svakodnevni život građana i doprinosi ekonomskom razvoju.
Sa ukupnim budžetom od 33,7 milijarde evra za period 2021–2027. godine, CEF:
- Razvija visokokvalitetne i održive transevropske mreže, čime se poboljšavaju transportna povezanost i bezbednost.
- Popunjava veze koje nedostaju u transportnoj, energetskoj i digitalnoj infrastrukturi, što omogućava bolje povezivanje, efikasniji protok roba i energije, kao i pristup savremenim digitalnim tehnologijama.
- Unapređuje energetsku sigurnost EU i korišćenje obnovljivih izvora energije, i time doprinosi održivom razvoju i smanjenju emisije štetnih gasova.
- Olakšava digitalnu transformaciju, kroz razvoj brzih i bezbednih digitalnih mreža, koje omogućavaju bolje povezivanje ljudi i preduzeća, kao i brži pristup modernim digitalnim uslugama.
Srbija, kao zemlja kandidat, može da koristi različite mogućnosti finansiranja kroz CEF, što joj omogućava da unapredi svoju infrastrukturu, poveže se sa ključnim evropskim mrežama i doprinosi ekonomskom razvoju kroz modernizaciju i digitalizaciju.
Kakvi projekti se podržavaju?
CEF je podeljen u tri ključna sektora, od kojih svaki finansira velike infrastrukturne projekte:
CEF Transport – Modernizacija evropskih transportnih mreža: finansira projekte koji poboljšavaju mobilnost i povezanost u okviru Transevropske transportne mreže (TEN-T).
- Podržava prekograničnu transportnu infrastrukturu, uklanjanje uskih grla i završetak nedostajućih veza;
- Ulaže u održivi transport, multimodalnu mobilnost i inteligentne sisteme upravljanja saobraćajem;
- Promoviše inovativna rešenja za smanjenje uticaja na životnu sredinu i povećanje bezbednosti.
Budžet: 25,81 milijardi evra (uključujući 11,29 milijardi evra za zemlje korisnice kohezionih fondova).
CEF Energija – Izgradnja pametnog i održivog energetskog sistema: podržava razvoj moderne, bezbedne i povezane energetske infrastrukture radi postizanja ciljeva Evropskog zelenog dogovora:
- Ulaže u elektroenergetske, gasne i prekogranične projekte obnovljive energije;
- Poboljšava integraciju energetskog tržišta i povećava sigurnost snabdevanja;
- Podržava interoperabilnost i digitalizaciju energetskih mreža.
Budžet: 5,84 milijardi evra.
CEF Digital – Jačanje digitalne infrastrukture u Evropi: ubrzava digitalnu transformaciju kroz razvoj bezbednih i brzih digitalnih mreža širom Evrope.
- Unapređuje prekogranične 5G mreže, bezbedne cloud usluge i optičke mreže;
- Poboljšava brzinu internet veze za preduzeća, javne ustanove i ključne sektore;
- Jača digitalnu bezbednost i rezistentnost.
Finansiranje i budžet po projektu
- CEF Transport: 1 milion do 100 miliona evra po projektu (u zavisnosti od obima i složenosti)
- CEF Energija: 5 miliona do 50 miliona evra po projektu (fokus na transevropske energetske projekte)
- CEF Digital: Grantovi od 2 miliona do 20 miliona evra.
Ko može da se prijavi?
CEF finansira projekte različitih tipova organizacija, uključujući:
- Javnu upravu i operatere infrastrukture;
- Privatne kompanije i MSP koji rade na velikim infrastrukturnim projektima;
- Pružaoce usluga u oblasti transporta, energetike i digitalnih mreža;
- Prekogranična partnerstva i konzorcijume.
Prijave za otvorene pozive se podnose preko EU Funding & Tenders Portala.
Ključni resursi i korisni linkovi:
EU za cirkularnu ekonomiju u Srbiji je dvogodišnji projekat koji podržava tranziciju Srbije ka resursno efikasnom, inovativnom i održivom ekonomskom sistemu. Projekat, koji sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine uz podršku Evropske unije, realizuje se od januara 2025. do januara 2027. godine.
Cilj projekta je da pomogne preduzećima u usvajanju cirkularnih principa, kroz stručnu podršku, edukaciju, umrežavanje i razvoj planova koji doprinose zelenoj tranziciji Srbije. Istovremeno, projekat pruža podršku i lokalnim samoupravama u osmišljavanju strateških dokumenata i planova koji jačaju njihovu ulogu u sprovođenju cirkularne ekonomije na lokalnom nivou.
Šta projekat nudi?
1. Stručnu podrška za mala i srednja preduzeća
Projekat obezbeđuje podršku za 5 malih i srednjih preduzeća iz tekstilne i prehrambene industrije (mleko, meso, voće i povrće) u vidu:
- Obuka o cirkularnoj ekonomiji
- Inicijalna ekološka procena
- Razvoj Cirkularnog poslovnog modela i Akcionog plana
- Dve studijske posete u EU
- Mentorska i savetodavna podrška
- Savetovanje o finansijskim instrumentima za implementaciju
Kampanje i edukacija
Projekat uključuje javnu kampanju i niz događaja i radionica kako bi se:
- Povećala svest o cirkularnoj ekonomiji
- Umrežili akteri iz privatnog i civilnog sektora
- Prenele najbolje prakse i znanja
Ko može da učestvuje?
Mala i srednja preduzeća (MSP) koja:
- Posluju u sektoru tekstila (garderoba, koža, obuća) ili prerade hrane (mleko, meso, voće, povrće)
- Imaju privatno, većinski domaće vlasništvo
- Postoje najmanje tri godine i ostvarila su dobit u 2024.
- Imaju motivaciju da razviju cirkularni poslovni model i sprovedu promene
Kako se prijaviti?
Pozivi se objavljuju na stranici EU MOGUĆNOSTI i u kategoriji ZELENA TRANZICIJA i LOKALNI RAZVOJ.
U okviru objave svakog poziva nalaze se i instrukcije za prijavu.